Strašidelné kostely a kostnice

Šťastný okamžik pro všechny milovníky kostnic! Evropa jich je doslova plná. A do nejznámější z nich to nemáte vůbec daleko. Kostnice ležící uprostřed hřbitova v Kutné Hoře nedaleko od Prahy je vyzdobená kostrami od shora dolů. Stačí sednout na auto a za 45 minut jste tady, vlakem to trvá jen o něco déle. Kostnice je otevřená každý den kromě 24. prosince a vstupné pro dospělého je 90 Kč. Doporučujeme návštěvu krátce před zavíračkou, když už je tma.

kutnahoraDalší kostely postavené z koster najdete rozeseté po celé Evropě, požehnaně jich je zejména v Portugalsku. Pokud se někdy vydáte nízkonákladovkami do portugalského města Faro, nezapomeňte navštívit kostel Igreja do Carmo v centru města, nebo se můžete vydat na výlet do města Évora, kde se nachází neméně hrůzostrašný kostel s názvem Capela dos Ossos.

Ten úplně nejděsivější ze všech se ale ukrývá v srdci italského Milána a jmenuje se San Bernardino alle Ossa. Dostat se sem můžete jednoduše z Prahy nízkonákladovkami. Bojíme se, jen se podíváme na fotku.

San Bernardino bone church

 

Strašidelné lesy

Kdo se bojí, nesmí do lesa. A to platí dvojnásobně pro les Hoia Baciu v Rumunsku. Pokud si budete někdy chtít dát stezku odvahy, stačí sednout do letadla a vydat se s nízkonákladovkami do rumunského města Cluj-Napoca, ze kterého je to do zakletého lesa pouhých 10 kilometrů. Doporučujeme se vydat na procházku krátce po západu slunce, kdy strašidelný les ožívá.

Hoia Baciu

 

I v nedalekém Německu můžete najít proklatý les. Jmenuje se Schwarzer Wald a svou strašidelností je známý již od 17. století, kdy o něm začali hojně psát němečtí spisovatelé jako Jakob von Grimmelhausen, Eduard Mörike nebo bratři Grimmové. Les leží v pohoří Schwarzwald v nadmořské výšce 1000 metrů a dominuje mu tmavé jezero Mummelsee, na kterém se v noci objevují přízraky jezerních duchů. Nejlépe se sem dostanete ze Štrasburku (50 km) nebo Karlsruhe, kam jezdí pravidelně české autobusové společnosti.

Photo by kreuzberg49

Komu se nechce cestovat daleko, může zajet na výlet do strašidelného Branišovského lesa u Českých Budějovic, ve kterém se pravidelně dějí paranormální jevy.

branisovsky les

 

Strašidelné hřbitovy

Horory jsou jich plné a každý už někdy takový určitě v televizi viděl. Řeč je o starých polorozpadlých hřbitovech s rozeklanými kamennými náhrobními kameny.

Hřbitov Highgate v Londýně je jich plný. Díky své pochmurné atmosféře se na něm točily hororové scény mnoha filmů. Další zajímavostí je, že je tam pohřbený Karl Marx.

Highgate

 

Ve skotském Edinburku najdete kamenný hřbitov Greyfriars Kirkyard. Je proslulý díky svému poltergeistovi, který prý dokáže fyzicky napadat návštěvníky. I přesto nebo možná právě kvůli tomu se na hřbitově pořádají organizované prohlídky pro turisty.

Photo by PhotographingFairies

Na hřbitově Glasnevin v irském Dublinu zase můžete narazit na ducha psa, který pravidelně navštěvuje hrob svého páníčka. Tento pes prý po smrti svého páníčka ležel na jeho hrobě tak dlouho, že vyhladověl.

Photo by infomatique

Do Londýna, Edinburku i Dublinu se dostanete jednoduše a za pár korun z Prahy nízkonákladovými aerolinkami.

I v Praze máme jeden takový hřbitov. Starý židovský hřbitov je podle konspirační teorie místem setkání židovských mudrců, kteří zde osnují své plány na ovládnutí světa. Dočíst se o ní můžete v románu Umberta Eca z roku 2010 Pražský hřbitov. První zmínka o hřbitově je z roku 1439 a jsou zde pohřbeni známé židovské osobnosti jako Rabi Löw nebo Mordechai Maisel. Hřbitov se nachází u stanice metra Staroměstská a je otevřený každý den mimo sobotu a židovské svátky.

Photo by markhealey

Strašidelné hrady

Když se řekne strašidelný hrad, asi každému se vybaví hrad Bran v rumunské Transylvánii. Ten se díky legendám o krvelačném knížeti stal předlohou pro známý román Drákula irského spisovatele Brama Stokera. Až budete v Rumunsku za nevlídného počasí, není lepší místo, kam jet. Ideálně za soumraku. Hrad můžete navštívit každý den kromě pondělí od 9-18:00 za 25 lei a dostanete se sem za 3 hodiny z rumunských měst Bukurešť, Targu Mures a Sibiu, kam létají nízkonákladovky Wizz Air.

Photo by Alex Panoiu

Hrad Moosham v Rakousku přezdívaný jako hrad čarodějnic leží nedaleko Salcburku, do kterého se dá jednoduše dostat autobusem Student Agency. Jeho historie sahá až do roku 1191 a ve středověku byl dějištěm poprav tisíců čarodějnic. Jejich duchové bloudí po hradě dodnes.

Photo by giborn_134

Německo je země hradů a tak není divu, že se tu nachází i jeden strašidelný. Hrad Eltz nedaleko města Koblenz. Podle legendy zde žijí duchové všech středověkých rytířů, kteří na hradě kdy žili. Do města Koblenz se dostanete snadno autobusem Flixbus.

eltz

 

Jeden strašidelný hrad máme i v Čechách. Hrad Houska nedaleko Máchova jezera je podle legendy postavený na skále, ve které vedla průrva až do pekla. Během nacistické okupace hrad okupovali nacisté a prováděli na něm údajně tajné experimenty.

Photo by korom