Tenhle rok byl pro nás hodně výjimečný. Byl to rok velkých kroků a nelehkých rozhodnutí. Přesně před rokem jsme ještě oba seděli na kancelářských židlích a měli skvělé zaměstnání, které by málokdo měnil. Markovi bylo 30 a mě 28 (více o nás si přečtěte tady), oba se slibně nastartovanou kariérou, žádný syndromy vyhoření ani podobný katastrofický scénáře. Prostě jsme měli pocit, že právě teď je ten správný čas vycestovat do světa, potkat zajímavý lidi, naučit se nový věci a investovat do sebe. Takže jsme dali oba výpověď v práci i bytě a vydali se na cestu kolem světa. První cesta byla do Maroka, kde jsme měli úmysly se neziskovkou. Z toho zatím nakonec sešlo, takže přišly další plány a další cesty. V tomhle článku vám chceme ukázat, jak našetřit na cestu kolem světa a jak můžete za pár měsíců vyrazit na cesty i vy.
Zajímá vás jak našetřit na cestu kolem světa?


Cesta kolem světa za 180 000 Kč za rok
“Kde na to berete peníze?” “Jak jste na to ušetřili?” “No jo, když vy jste pracovali v Praze!” A úplně nejhorší věta: “Vy máte štěstí!” To byly asi nejčastější reakce lidí kolem, když jsme ohlásili, že si dáváme rok volno a budeme cestovat kolem světa a dělat jen to, co nás baví.
Na kolik vyjde roční cesta kolem světa pro jednoho? 100 000 Kč, 200 000 Kč nebo 300 000 Kč? Záleží na tom, jak ho chcete strávit. Nás vyjde rok volna a cestování na 180 000 Kč za osobu bez výraznějšího omezování se. Necestujeme tak, že bysme se snažili procestovat co největší počet zemí za co nejkratší dobu. Cestujeme pomalu, v klidu, když se nám někde líbí, zůstaneme tam několik týdnů nebo třeba i měsíců. Posledních 8 měsíců jsme strávili v Maroku, Španělsku, přes léto v Čechách a Slovensku, od podzimu jsme v Thajsku a za pár dní letíme na měsíc do Vietnamu. 180 000 Kč možná vypadá jako velká částka, ale dokážete jí našetřit s obyčejnou výplatou i za necelý rok.
Koukněte na našich 7 tipů jak našetřit na cestu kolem světa za pár měsíců:
Uvědomte si, za co utrácíte
Začnetě počítat, za co utrácíte. Jedině tak si uvědomíte, kde můžete nejlíp ušetřit. Sice dost bolí vidět ty částky, ale jediný tohle fakt pomůže. Na počítání nákladů jsme používali nejdřív appku přímo v našem internet bankingu od GE Money, kde vidíte kolik utrácíte za jaký položky. Pak jsme přešli na appku Spendee, kam si zapisujem plus mínus všechno, co za den utratíme. Marek je náš vrchní účetní, já bych to dělat nemohla. Vědomě šetřit na naší cestu kolem světa jsme začali dva roky před odjezdem. Podívejte se, díky čemu se nám podařilo našetřit na naší cestu kolem světa.
Bydlení
Bydlení, pro většinu mladých lidí pronájem, tvoří velkou část životních nákladů. V Praze za 1+1 nebo 2kk platili všichni kolem nás zhruba 10-14 000 Kč za měsíc, v menších městech míň. My jsme se jako studenti s brigádou nastěhovali do malýho hnusnýho bytu 1+1 u metra na Pankráci, kde jsme platili 8500 Kč i s energiema a internetem. S majitelkou jsme se domluvili, že si sami vymalujeme a vyměníme hnusnej koberec za ultralevný plovoucí podlahy a nemusíme první měsíc platit nájem. A protože jsme nenáročný, tak jsme v něm nakonec zůstali 5 let, což nám ušetřilo za tu dobu spoustu peněz, odhadem asi 42 000 Kč za rok a 210 000 Kč za pět let (to je 7 měsíců cestování zdarma pro oba). Opravdu nemůžete bydlet v něčem levnějším?
Jídlo
Jídlo tvoří velkou část našeho rozpočtu. Potrpíme si dost na dobrý a kvalitní jídlo, takže v tomhle nás můžete snadno předehnat co se týče úspornosti. Když jsme pracovali v Praze, bylo to každý všední den asi 100 Kč za oběd v restauraci, 50 Kč za večeři doma, 50 Kč za snídani a svačinu – to je 4000 Kč měsíčně na jednoho, 8000 Kč za oba – když připočítáme víkendy, kdy jsme si buď vařili nebo jedli u rodičů, tak to je dalších 1000 Kč pro oba. Do toho je potřeba započítat několikrát týdně pražský hospody nejenom o pivu a páteční hospody s kamarádama v rodným městě. Jídlo 9000 Kč + hospoda 4500 Kč = 13 500 Kč. Chce se mi…zvracet. A to kolem nás bylo spousta lidí, kteří utrácejí ještě víc. Prostě krásnej příklad korporátní smyčky – čím víc pracuješ, tím víc utrácíš, aby sis aspoň trochu užil zbylých pár hodin života.
Obrat k lepšímu nastal asi rok před naší cestou. Začali jsme si víc vařit a nosit si do práce obědy. U Marka to vzhledem k jeho práci nebylo moc častý, protože se dost přesouval, ale já jsem si brala oběd do práce pravidelně nebo jsme si s kolegyněma vařily navzájem, což bylo super. Taky jsme si začali dělat víc snídaně a svačiny do krabiček. Odhadem jsme tím ušetřili 2500 Kč měsíčně. Taky jsme trochu omezili hospody, asi o třetinu, to je zase 1500 Kč. Takže jsme ušetřili dohromady dalších 4000 Kč měsíčně = 48 000 Kč za rok. To je dalších 45 dní v Thajsku pro jednoho.
Věci
Tady vám neřekneme přesně, kolik jsme ušetřili. Stokrát za rok si chceme něco koupit, ale pak si rozmyslíme, že to vlastně vůbec nepotřebujeme. A tohle je podle mě největší položka, ve který se nám daří šetřit peníze. Co vlastně opravdu potřebujeme? Potřebujeme dobře spát, jíst, hýbat se, aspoň trochu kloudně vypadat a socializovat se. Ostatní nesmysly typu plná skříň oblečení, bot a doplňků, televize, nejnovější mobil, nový auto, drahý víkendy nebo podniky a večeře v restauracích ke spokojenosti fakt nepotřebujete. Kdyby vás tohle všechno ve dvou stálo 5000 Kč měsíčně, což bude podle mě ještě mnohem víc, ušetříte 60 000 Kč za rok = 300 000 Kč za 5 let.
Jednou někdo řekl tuhle chytrou větu: “Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.” Chci jenom ukázat pár příkladů z našeho běžnýho spotřebitelskýho života, protože si myslim, že to je pravda a dokážeme tím ušetřit dost peněz. V posledním ročníku na VŠ jsem si koupila tenkrát hrozně moderní tenkej notebook Acer za 9500 Kč. Používala jsem ho jen na surfování po internetu, psaní ve wordu, seriály a občas jsem na něm pustila photoshop. Fungoval celkem rychle necelej rok, pak začal být tak tragicky pomalej, že jsem ho párkrát málem hodila z okna a během dalšího roku ho uplně přestala používat. Pak jsme si koupili Macbook Pro za 29 000 Kč, máme ho dva roky, děláme na něm všechno možný a šlape pořád rychle jak hodinky. Acer mě na 12 měsíců stál 9500 Kč, Mac zatím vychází na 14 500 Kč za 12 měsíců a kdyby vydržel dohromady 5 let, což je podle mě dost možný, tak nakonec vyjde na 5800 Kč za rok, a to je skoro poloviční cena Aceru. Za počítačování s Macem ušetříme 3700 Kč ročně 🙂
Taky jsme si přestali kupovat “módní” trička v New Yorkeru a podobných nekvalitních krámech, protože nic nevydržely. Dřív jsme si kupovali jedno dvě takový trika za 250 Kč měsíčně, to je 4500 Kč za rok. Teď si kupujeme třikrát do roka kvalitní jednobarevný bavlněný nebo merino trika, který máme osvědčený a dlouho vydržej. Za trika teď utratíme 3000 Kč za rok, takže ještě ušetříme a nevypadáme jak hastroši. Stejně to děláme i s jiným oblečením a botama.
Cestovat low cost
Naučte se levně cestovat. Už několik let lítáme tak 3-5x ročně a díky našim hackerským schopnostem na každym levnym evropskym letu ušetříme tak 1000 Kč, na dálkových tak 3000 Kč za osobu oproti běžně dostupným cenám. Když letíme třikrát po Evropě a jednou na druhej konec zeměkoule, ušetříme oproti ostatním “smrtelníkům” ve dvou 12 000 Kč. To je 25 dní v Thajsku pro jednoho. Naučili jsme se šetřit za dopravu i doma v Čechách a Evropě. Díky spolujízdě a tomu, že jsme při cestě domů k nám na sever nebo třeba na víkend do hor a měst svezli ještě někoho dalšího, jsme ušetřili pár tisíc korun. Když chceme ušetřit na našich cestách, tak stopujeme nebo jezdíme vlakama nejnižší třídy. Máme z toho pak i největší zážitky: třeba jsme jednou ve psím vagónu projeli celý Švédsko až za polární kruh anebo jsme si stopli v marocký poušti místního mafiána, kterej se nás snažil okrást a my na něj vyzráli 🙂
Taky jsme se naučili nejezdit z hospody taxíkama. Občas když to jinak nešlo, třeba u nás na severu, kde v noci nic nejezdí, využili jsme naše smlouvací schopnosti z Maroka a ukecávali taxikáře na poloviční ceny. A skoro vždycky to vyšlo. Proč platit 300 Kč, když můžete jet za 150 Kč.
Sport a volný čas
Bez sportu to nejde. Přes léto sportujeme hlavně venku – výlety, běhání, kolo, plavání. V zimě lezecká stěna, jóga, bazén. Jednou jsme si koupili 3 měsíční členství v Holmes Place do fitka, na hodiny, do bazénu a do sauny. Bylo to asi za 900 Kč na měsíc. Stěží jsme se snažili chodit aspoň dvakrát týdně, což ještě furt šlo, ale dlouhodobě bysme to v takový frekvenci fakt nedali. Místo toho jsme si začali kupovat permanentky na 10 vstupů. Známe spoustu lidí, kteří mají někde členství za 900 Kč na měsíc a využívají je hrozně málo. Řeknou si, že budou chodit pravidelně dvakrát třikrát týdně, ale jdou stěží jednou. Dva “potenciální vstupy” jim pak propadnou, takže jedna lekce vyjde na 225 Kč místo 90 Kč, se kterými to kupovali. Vyhodíte tak do vzduchu 540 Kč měsíčně = 6480 Kč za rok. Ve dvou je to 12 960 Kč. To je 25 dní v Thajsku.
Bankovní vychytávky
Nikdy jsme neplatili žádný poplatky bance. Za vedení, výběry, převody, prostě za nic. Poslední tři roky ani za výběry v zahraničí. Máme různý karty na různý věci, u GE Money máme výhodnej účet se vším zdarma, u mBank cestovní pojištění zdarma na celý rok, se Zunem vybíráme v zahraničí zdarma. Díky super hacku s kreditkou, kterou jsme před odjezdem přerušili, jsme ušetřily ročně několik tisíc korun skoro z každýho nákupu jídla, benzínu nebo v hospodě 😉 Musíte s tím jen umět zacházet. Za rok jsme ušetřili 8000 Kč za cestovní pojištění pro oba (pokud si nechcete zařizovat účet u banky, tady si můžete dobře porovnat různá cestovní pojištění od 4000 Kč za rok), asi 3000 Kč za slevy s kreditkou a odhadem tak 5000 Kč za bankovní poplatky a výběry z bankomatů v zahraničí. Za 16 000 Kč může jeden z nás žít měsíc v Thajsku zadarmo.
Volání a služby
Za posledních 5 let jsme se každej z nás aspoň desetkrát dohadovali z operátorama a ceně našich tarifů nebo internetu. Příklad před 5 lety jsme podepsali s UPC smlouvu na internet 20mb/s za 300 Kč měsíčně. Akce pro nové zákazníky platila na 6 měsíců, pak to zdražili na 550 Kč. Takže jsem zavolala a řekla, že chci dál platit 300 Kč, jinak dávám okamžitě výpověď ze smlouvy. Řekli, že to nejde, tak jsem jim bouchla telefonem a za dva dny volali a dali mi to za 300 Kč na další rok. Po roce jsem udělala to samý a měli jsme internet za 250 Kč měsíčně až do našeho odjezdu 😀
Kdybych to neudělala, tak platím měsíčně o 250 Kč víc. Za rok nám to ušetřilo 3000 Kč, takže za těch pět let 15 000 Kč a jeden z nás má měsíc v Thajsku zadarmo. To samý jsme dělali s mobilem. Marek měl neomezenko za 450 Kč měsíčně a já tarif 100 minut a internet 600 MB za 300 Kč. Ani nevim, kolik to stojí normálně. Pokud si chcete porovnat tarify a najít ten nejvýhodnější pro vás, můžete použít šikovnej Tarifomat.
Když sečteme všechny body, o kterých jsme teď mluvili, tak ve dvou nám tyhle drobný a skoro necitelný úsporný opatření za rok ušetřily 203 000 Kč, což u nás představuje víc jak 6 měsíců cestování zdarma pro oba. A to jsou jenom úsporný opatření. Když se k tomu ještě naučíte dávat si každý měsíc stranou pár tisíc, na které nesáhnete, našetříte spoustu peněž za krátkou dobu a je jen na vás, na co je použijete.
Cestu kolem světa může podniknout každý
Na cestu kolem světa nepotřebujete mít plat manažera. Stačí vám průměrná výplata a trocha sebeřízení a dokážete během několika měsíců našetřit statisíce. Musíte se jenom naučit vybočit ze stáda kancelářských ovcí a nedělat to, co dělají ostatní. Důležitý je naučit se neřešit následující věci:
- nebydlíte v tak hezkym bytě jako vaši kamarádi
- máte 4 roky starej mobil
- jezdíte ve starým rezavým autě nebo vlakem
- občas odmítnete jet s kamarádama na drahej víkend
- nechodíte do drahých podniků
- nemáte na sobě značkový oblečení
- o víkendech místo v hotelu spíte ve stanu nebo hostelu
- neutrácíte nesmyslný částky za pražskýho kadeřníka
- na nic si nehrajete
- nekuřte – už za 5 krabek týdně ve dvou ušetříte za rok 22 000 Kč
Jak našetřit na cestu kolem světa s průměrným příjmem?
Vycházíme z života kancelářských krys a z toho, že v Praze většina mladých lidí do 30 let pracuje za 25 000-30 000 čistého. Bydlí v bytě ještě s někým a dělí si tak náklady na nájem. Chodí každý všední den na obědový meníčko do restaurace. Žije společenský život, dvakrát týdně navštěvuje nějaké sportovní zařízení, nemá nesmyslně drahý tarif a za všechno ostatní utrácí několik tisíc měsíčně. Na Prahu jsme se zaměřili kvůli tomu, že jsme tam sami žili a víme, jak to tam funguje. U jiných měst bychom příjmy a výdaje hádali, takže to necháme na vás, abyste si udělali vlastní výpočet.
Běžný měsíc v Praze:
Příjem: 25 000 Kč | Příjem: 30 000 Kč |
---|---|
Bydlení: 6 000 Kč | Bydlení: 7 000 Kč |
Jídlo: 5 000 Kč | Jídlo: 6 000 Kč |
Hospoda/kultura: 3 000 Kč | Hospoda/kultura: 3 000 Kč |
Sport: 800 Kč | Sport: 800 Kč |
Telefon: 400 Kč | Telefon: 600 Kč |
Ostatní útrata: 1 500 Kč | Ostatní útrata: 2 000 Kč |
Měsíční úspora: 8 300 Kč na cestu kolem světa našetříš za 22 měsíců |
Měsíční úspora: 10 600 Kč na cestu kolem světa našetříš za 17 měsíců |
Úsporný měsíc v Praze:
Příjem: 25 000 Kč | Příjem: 30 000 Kč |
---|---|
Bydlení: 4 500 Kč | Bydlení: 4 500 Kč |
Jídlo: 4 000 Kč | Jídlo: 4 000 Kč |
Hospoda/kultura: 2 000 Kč | Hospoda/kultura: 2 000 Kč |
Sport: 600 Kč | Sport: 600 Kč |
Telefon: 400 Kč | Telefon: 400 Kč |
Ostatní útrata: 1 500 Kč | Ostatní útrata: 2 000 Kč |
Měsíční úspora: 12 000 Kč na cestu kolem světa našetříš za 15 měsíců |
Měsíční úspora: 16 500 Kč na cestu kolem světa našetříš za 11 měsíců |
Jak dlouho jsme na cestu kolem světa šetřili my?
O naší cestě kolem světa jsme začali mluvit asi před 5 lety. Bohužel jsme v tý době byli ještě oba studenti a z brigád jsme našetřili dohromady možná pár tisíc měsíčně. Tak jsme se aspoň snažili nemít vysoký náklady, abysme mohli aspoň na pár týdnů ročně vycestovat. Trochu víc jsme začali šetřit až 2 roky před naší cestou, ale ne úplně důsledně. Většinu peněz jsme našetřili až v posledním roce, když už jsme plánovali odjezd. Řekli jsme si, že měsíčně si dáme na naší cestu stranou 30 000 Kč, trošku víc jsme zkrouhli naše výdaje, občas byli za socky a za 12 měsíců to bylo tam.
Proč vám to říkáme?
Chceme, abyste věděli, že dlouhodobě cestovat po světě není nic nemožného a každý se na to může za nějakou dobu připravit. Ani nezáleží na tom, jestli pracujete ve velkém nebo malém městě. I s menší výplatou v menším městě se dá našetřit na cestu kolem světa, chce to jen krotit se v nákladech a šetřit o trochu déle. Určitě znáte spoustu lidí, kteří v jednom kole cestují, a nechápete, čím se živí. Třeba si na to našetřili jako my. Třeba střídavě cestují a pracují. Anebo se z nich stali nomádi a pracují během cestování. Nikdy nevíte, k čemu vás cestování dovede. O tom, jak jsme začali nomádit ale až příště. Dát výpověď a odjet do světa pryč byl ten nejlepší nápad a nikdy ho nebudeme litovat.
Ahoj, díky moc za zajímavý článek. Vždycky jsem snil o tom, že budu cestovat, nicméně už během školy jsem nastoupil do práce a v plánování svého volného času tak nějak zavládl chaos 🙂 V létě mi bude 31 a můžu říct, že s rokem 2015 jsem se konečně dostal do nějaké finanční pohody, dokázal jsem si, že můžu našetřit docela dost peněz aniž bych se uskromňoval a tak se snad blýská na lepší časy, i když o cestě okolo světa zatím úplně nesním.
Díky především za konkrétní čísla, mám hodně kamarádů, kteří cestují, moje bývalá přítelkyně dost cestovala, ale když jsem se z nich snažil dostat konkrétní čísla, tak byli tajemní jak hrad v karpatech a nikdy jsem si neudělal jasnou představu. Když se na ty modelové příklady dívám, tak musím říct, že mi přijdou absolutně reálné.
Zkusím se podělit o své zkušenosti:
Sám podobně žiju, hodně ušetřím na bydlení (mám svůj velmi skromný punkový pokoj za 3500/měs), prožeru cca 6k a těžko na tom něco změním, celkové základní životní náklady mě a kocoura jsou cca 14000/měs. měsíčně posílám do různých finančních produktů cca 6200 Kč a 8000 mi zbývá tak nějak bezprizorně – za poslední rok jsem z těchto peněz splatil zbytek dluhů a vybudoval si několik rezervních fondů.
Používám účet u mbank, kde k běžnému účtu můžete mít snad až 10 dalších spořících účtů a vše je krásně přehledné. Tohle je jedna věc, kterou vřele doporučuju. Myslím, že se jí říká obálková metoda – svůj měsíční příjem si rozložíte do obálek – v tomto případě různě pojmenovaných účtů a máte tak absolutní přehled o svých penězích.
Tomuhle předcházelo několik kol monitoringu útrat – asi třikrát v životě jsem cca 3 měsíce monitoroval za co utrácím. Skoro každou korunu. Déle než 3 měsíce jsem to nevydržel, ale vyplatilo se to. Mám tabulku ve které mám rozepsané své měsíční náklady a ze které vyčtu, kolik můžu měsíčně ušetřit. Pokud nepočítám kupování nových věcí, tak party a jídlo jsou nejvíce variabilní náklady, ale přesto pro ně mám jasné rozpočty, které v případě potřeby prostě navýším – ale pořád mám přehled, což je podle mě základ a spousta lidí totálně neví, za co utrácí.
Ve chvíli, kdy mi přijde výplata, tak první věc je, že vezmu 23500 Kč – moje veškeré fixní náklady + variabilní náklady (jídlo, mejdany) + pravidelná spoření atd. a převedu je na účet, kde čekají na 1. následujícícho měsíce. V podstatě jsem vždy o měsíc napřed. Nemusím se tak už nikdy stresovat s tím, kdy mi přijdou peníze. Pracuju na ŽL a tudíž nemám nárok na podporu, takže tohle je taková první obranná linie v případě, že bych nemohl pracovat. Mám potom ještě dlouhodobou rezervu – její velikost plánuju prozatím na trojnásobek svých měsíčních nákladů – tedy cca 60 000 Kč. Vždycky jsem měl takovou divnou obavu o budoucnost a díky těmto rezervám spím mnohem klidněji. Další rezervy si vytvářím na: péči o kocoura, nové oblečení, daně, něco málo na impulzivní nákupy 🙂 a nečekané výdaje. A samozřejmě – na cestování!
ad jednotlivé body k článku:
1 – ano 🙂 sdílet pokoj s někým jiným, než s partnerkou bych už asi fakt nedal, ale možnosti jsou. sdílet normální byt v Praze v rozumné lokalitě se dá cca od 5k/měs, ale asi se dá jít i níž. dokonce jsem zvažoval, že bych žil v obytné dodávce, nebo obytné nástavbě na nějakém menším nákladním vozidle – znám dost lidí co taklhe žijí a na zimu třeba odjíždí pryč na jih.
2 – myslím že pod 200 Kč denně na jídlo se dostanu dost často, určitě by šlo žít za méně. když se podívám na svůj checklist na nákup z doby, kdy jsem nastupoval v praze na vš, tak se mi chce smát. základní suroviny, žádné průmyslově zpracované šmoulově modré dobroty, příprava doma… všichni to slýcháme – je to zdravější, ekonomičtější a často i více etické 🙂
3 – se sdělením rozhodně souhlasím, ale u toho příkladu s notebookem jsem trošku kroutil hlavou – snažit se šetřit všude možně a pak si pořídit maca… na fotošop a internet… jako ok nic proti… ale zvažte tohle – dobrej repasovanej notebook koupím od 3500 do 5k – většinou jsou to manažerské řady které kdysi stály 30k+ a jsou stavěné na hrubší zacházení. Pokud vyměním disk za novější SSD (cca 1500 za nejlevnější rozumný), tak naprosto stačí. Nedávno jsem koupil skoro zánovní notebook se skvělými parametry za 2500 a myslím, že rodičům vydrží ještě hodně dlouho. Přitom kromě rozměrů ve všech ohledech předčí naprostou většinu úplně nových notebooků v kategorii do 10k, kde se taková zařízení opravdu nevyplatí kupovat. BTW zpomalení mívá různé důvody – u mého se jednou za půl roku musí sundat spodní víko a vysát prach u vývodu chladícího větráčku, který se tam usazuje, způsobuje přehrátí procesoru a u uživatele neurotický pocit „vyhodit ho ven z okna“ 😉 5 minut práce a je klid…
u kvality oblečení musím rozhodně souhlasit – když jsem se stěhoval, tak jsem měl možnost zbavit se spousty věcí a přjít na minimalismus – ještě se v tomhle dost hledám, ale kdybych zrušil polovinu zásob svých triček, tak si toho ani nevšimnu. vyplatí se kupovat míň věcí, dražších ale kvalitních, které mi sednou…
4 – není co dodat
5 – chodím do gymu 2x týdně, mám svého trenéra, kterému 100% důvěřuju, jde mi o kvalitu, dlouhodobý progress a mám svoje cíle. Platím 1200/měsíc, což se může zdát dost… bohužel dnešní svět fitness je dost zdegenerovaný, člověk aby se bál vyběhnout ven bez kosmicky odpružených křiklavě žlutozelených bot nebo šel zvedat železo bez suprdupr rukaviček… a obojí je přitom dost kontraproduktivní věc. informací o cvičení je mnoho. každej kdo má díru do p*dele se cítí erudovaně… mít člověka, který vám minimalisticky navrhne konzistentní osvědčený program, který pokryje 80% toho co potřebujete s 20 % cviků, které byste jinak dělali, je k nezaplacení. Plus na vás dohlédne aby bylo všechno správně provedené. plus se neustále vzdělává v tom, co mi dává smysl, ale sám nemám čas se tím zabývat. moje doporučení je: najdi si mentora. ať už běháš, plaveš, děláš kalisteniku – je to investice do budoucna. dobrý trenér tě nasměruje, ušetří ti spoustu času a energie a hlavně – pomůže ti předejít zranění. Teprve poté co zvládáš techniku – a to chce čas – můžeš cvičit samostatně.
6 – hezký, s tou kreditkou si zkusím nastudovat, v ČR to moc nefrčí, ale třeba už nějaké zajímavé bonusy nabízí. btw myslím že mbanka má taky výběry v zahraničí zdarma… akorát si nejsem jistý jak u nich funguje. To cestovní pojištění zdrama celoročně které je zmínné ve článku – to máte taky k nějaké kreditce?
7 – velmi přínosné, díky 🙂
Díky za vyčerpávající komentář i připomínky 🙂
Nejde o univerzální návod, ale prostě o směr, kterým jsme šli my. Není to návod, který má vyřešit všechno a pro každýho, ale má to ukázat, že to prostě nějak jde. A tvůj komentář je toho krásným příkladem. A pokud to alespoň jednoho člověka inspiruje k tomu, aby udělal to samý, tak to splnilo svůj ůčel.
K tvojí otázce v bodě 6. – Naše kreditka je od GE Money (ale určitě stojí prozkoumat více možností). Pokud je zrovna akce, nebo si to vyhádáš, tak máš vedení zdarma. A pokud splácíš včas, tak nepřeplácíš ani korunu, ale banka naopak platí tobě stovky až pár tisíc zpátky. Účtů máme několik, včetně tebou zmiňovaného mkonta. Pak třeba ZUNO, kvůli výběrům zdarma v zahranničí (potřeba znát dobře podmínky, tj. mít placenou variantu, ke které jsou výběry zdarma, a k tomu plnit podmínky účtu, abys měl i vedení účtu zdarma). Cestovní pojištění poskytuje už několik bank. Není to ke kreditce ale k běžnému účtu. Například GE money ke zlaté kartě (cca 169 Kč měsíčně při plnění podmínek, ale pojištění je celoroční, platí pro celý svět, a hlavně platí pro 2 osoby). Pak to nabízí equa bank. Taky ke zlatý kartě, která je kolem 90 Kč za rok.
Hodně úspěchů v plnění cílů a snů!
super, díky za info, účet u zuno mám tak prověřím a to celoroční cestovní pojištění za 170kč/měs pro dva zní dost dobře 🙂
Pozor, pojisteni co nabizeji banky je sice celorocni, ale plati pouze na kratsi cesty, vetsinou maximalne na 90 dni za jednu cestu. Pokud budete mimo CR dele nez je tento limit, pojisteni neplati.
Je to přesně tak. Většina je omezena na 90 dní. Poté je třeba zakoupit nové. Pokud je cesta v jednom kuse delší než 90 dní, je dobrý zauvažovat o celoročním pojištění.
Trochu bolestivy, ale vyborny cteni. Keep it up!
Nebolí to, dokud to člověk nevidí. Všichni to děláme, všichni to známe, všichni o tom víme. Ale kdo si opravdu napíše na papír, aby viděl tvrdou pravdu? Málokdo. A to je podle mě základ 🙂
Marek
chtěla bych poradit jak ušetřit na cestu kolem světa z plného invalidního důchodu,který činí 6566 kč!!!!
Rád bych na to znal odpověď.Bohužel článek není návod jak vyřešit všechno pro všechny, ale pouze příklad, že za určitých okolností to jde. Napsat článek, který by platil pro všechny lidi, není možné.
Skvělej a vyčerpávající článek! Já bych dodal, že je také dobré se podívat, kde a jak mohu začít vydělávat víc. Často vídám lidi, kteří mnoho energie investují na myšlenky a plány jak uspořit a velmi málo se zabývají tím, jak získat více peněz.
Přeji fajn večer a ať se daří
Aleš
Díky Aleši za komentář. Kde a jak začít vydělávat je jedna z věcí, na které pracujem. A pokud se vše povede, budeme se dělit i o tyto zkušenosti.
Neskutečně inspirativní! Spousta lidí si myslí, že nemá z čeho na cesty šetřit a přitom váš článek je vyvede z omylu! Palec nahoru za sdílení skvělých tipů.
Díky za názor 🙂
Hezký článek a počtení. Tím bych se chtěla zeptat je tu nějaký cestoval či cestovatelka kdo by nechtěl cestovat s parťačkou? Přeci jen je to cestování lepší ve dvou a více – klidně i parta
Ahoj Hanko, myslím, že je nás tu hodně co by chtělo cestovat =)
Ahoj Hanko, nabízím spolucestovatelství, Evropa, Jižní Amerika mail. jukyjuky@seznam.cz
Mohla bych vidět podobný výpočet pro Ústí nad Labem. Běžně Příjem: 11000 Nájem: 6000 To by mě hrozně zajímalo kolik se dá ušetřit z toho 😀
Výpočet jsme dělali z vlastní zkušenosti. My sami jsme z Ústí (a z Rumburka), takže víme o čem mluvíš. Můžeme poradit tak jak jsme to udělali my – najít si místo, kde je příjem větší, ať už je to kdekoliv :). Sám jsem začínal s příjmem 8 500,- 😉
Platit v Ústí 6000 nájem je podle mě pitomost, v Ústí se dá koupit byt třeba za 300 000, když si na to člověk třeba vezme 100% hypotéku se splátkou 4500 měsíčně tak to je za 6 let jeho. (Já osobně bych si koupil něco dražšího a hypotéku si dal třeba na 30 let, tak abych měl tak nízkou měsíční splátku že o ní skoro nebudu vědět.) V Ústí se podle mě vůbec nevyplatí platit nájem (teda pokud člověk nemá v plánu se z toho Ústí rychle odstěhovat jinam — což taky není špatný nápad, viz Markova poznámka o platech).
V podstatě je to všechno o finanční gramotnosti a o tom opravdu se o své peníze začít zajímat. Hezky to popisuje napřiklad Robert Kiyosaki, byť tam je to zaměřené víc na byznys. Ale jsou to věci, které se velmi dobře používají v běžném životě.
Mrkněte například na video, kde je základní práce s osobními financemi na tomto pricipu vysvětlena. Je tam i jeden jednoduchý a funkční model, jak své peníze řídit. 🙂
http://www.soham.center/__direct_url__/375
Výborný článek se všemi detaily 🙂 Díky za něj!
Díky! 🙂
Který debil napsal tento článek? A kteří debilové na to v automatickém gardu posledních dnů/týdnů regovali? Nechápu!
Smaragdos, přečti si stránku o nás, tam najdeš autory článku (nás). Děkujeme za názor. Mimochodem, jseš jedním z těch, co na článek reagovali 😉
Pěkný den, Marek (spoluator článku)
S prominutím kokotiny. Budu žít/nežít, abych si užil ošizenou dovolenou. Lepší je se neomezovat, umět si peníze vydělat, umět si užít dovolenou, umět si vybírat. Přijde mi to směšné.
Ivane, každý má právo žít si jak chce. Jsme rádi za názor ale sprostý slova si příště můžeš nechat 😉
…hezký článek, jen s tím Macem to je fakt úlet…levnější řešení by asi bylo reinstalovat ten ACER a trosku se o nej starat, to že se MacOS tolik nezaplevelí je fakt, pač na to nejsou žádné viry a celkově málo balastních programů co každý instaluje…a oproti Win je dost omezenej v nabídce programů. tak celkově zůstane čistý…
Takže vyhazovat prachy za převlečenej mobil co si říká notebook mi do jinak dobrého článku o šetření nepasuje..trošku to zavání bečením:)
Neříkáme, že to je nejlepší řešení. Ale je to způsob, jak sme to vyřešili my 🙂
Já Vám to nezazlívám…je to Vasše rozhodnutí, jen se mi to vůbec nehodí do koncepce celého článku a šetření koupit si průměrný produkt s nejvyšší marží na světě…:)
Mě se líbí, jak tu lidi skáčou po tom bodu s Macem. Osobně jsem koupil Macbook Pro v roce 2010, stál tehdy 30t. Dnes je rok 2016, stačí na vše, nezadýchá se, kdybych ho chtěl prodat, stále za něj dostanu zhruba 10-12t, takže za 6 let užívání ztratil na hodnotě cca 2/3 ceny. Popisovaný Acer stál desítku, za 6 let by byl neprodejný (pokud by ještě fungoval). Málokdo si uvědomuje, že vyladěnost Mac OS je prostě bezkonkurenční a i nejnovější systém běží na starém stroji poměrně svižně. Mě do koncepce článku naopak pořízení Macu zapadá, protože přesně zrcadlí rčení: nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Palec nahoru!
Ad. platy…chápu, že jste to počítali ze svých příjmů, ale možná by bylo nejlepší rozpočítat to z průměrného platu v ČR, který je tuším kolem 26.000 hrubého 😉 (což je cca. plat, na který se dostane po roce většina vysokoškoláků, co začnou v Praze po škole pracovat)
Se vším souhlasím a dělám to podobně..navíc jsem ušetřil i za další věci
– nemám max, ale starší noťas a na něm Linux
– na volání používám firemní telefon (benefit od zaměstnavatele – využití mobilu i pro soukromé volání)
– internet zadarmo (podílím se na distribuci wifi sítě pro další segmenty
Jinak stejně mám:
– obědy do práce krabičky (nevadí mi jíst třeba 3x po sobě to samé)
– omezení hospod, kolikrát se s kamarády raději sejdeme doma a zahrajeme na kytraru či společenské hry, když už jdeme do hospody, najíme se doma a tam si dáme jen pití
– jídlo nakupujeme v akcích (mléko, mouka apod. co vydrží dlouho nakoupit když je zrovna v akci po kartonech), s jídlem neplejtváme, málokdy se stane, že bychom něco museli vyhodit a i pak se to zužitkuje v kompostu
– cestování – většinou spaní ve stanu na divoko v přírodě
– rozhodně nekouříme a nepotřebujeme pseudo značkové oblečení (nepočítám sportovní moira, merino či goratex apod. to máme a vyplatí se).
Chtěl jsem napsat (nemám Mac ne max :-)), i ten mi přijde zbytečně předraženej, když Linux zvládne v pohodě to samé zdarma.
Můžeme psát pouze z vlastní zkušenosti, i když je jasný, že existuje milion dalších možností 🙂
Souhlas! A většinu děláme úplně stejně 🙂
A my vám přispíváme na cestování těma klikama, co jsou schovaný v těch tunách odkazů v článku, že? 😉
Bylo by super, kdyby šlo získat peníze jen za proklik, tak lehké to není 🙂 .Ano, na stránkách využíváme affiliate marketing (partnerské programy). Když si něco zakoupíte (není to tedy jen za klikání) přes linky (funguje to pouze pro některé), tak nám prodejce poskytne malou část provize. Je to běžný postup na většině blogů. Blog je zdarma, ale hosting, tvorba webu atd. zdarma není. Takže affiliate marketing slouží k tomu, aby se alespoň něco částečně vrátilo (píšeme o tom i v sekci „O nás“. Tak jako tak, to o čem píšeme je náš vlastní názor a naše osobní doporučení. Ano, využíváme to i my, takže se nebojíme to doporučit i ostatním. A ano, přispíváte nám tím trochu na cestování 🙂
Souhlasím a chápu, sama to řeším spíše tak, že v jiných zemích i pracuji. Ovšem příjem 25.000 kč čistého v našem věku? (29). V Olomouckém kraji je to cca 17.000 kč HRUBÉHO pro lidi v mém věku. Asi tak, aby jste v Praze měli přehled, a ne, nemůže být celá ČR jen v Praze 🙂 ale jinak je článek poučný a inspirativní. Děkuji
Děkujeme za komentář Ájo. V Rumburku, odkud pocházim jsem bral 8 500 Kč, to ale v článku neuvádíme :). Asi tak abyste v Olomouckém kraji měli přehled 🙂 .. Ne, je to pravda, celá ČR být v Praze nemůže. My ale nepíšeme návody jak to je správně, ale jak to děláme my. I tu práci v zahraničí známe dobře, a je to skvělý způsob jak se někam dostat za málo peněz, i když si většinou člověk nic domu nepřiveze.
Ahoj,
mame podobne zkusenosti a muzu vsechno potvrdit.
Mozna to je spis na nejakou soukromou zpravu, ale zajimalo by me, jestli mate zkusenost i s dluhodobym cestovnim pojistenim a pokud ano, tak se kterym? My jsme si sjednavali pojisteni od CP – balicek Cestovatel. V roce 2013 to bylo kolem 5000. Ted jsem zkousel novou kalkulaci a dlouhodobe (rocni) uz vychazi na cca 10000 na osobu, takze se poohlizime po necem levnejsim.
Predpokladam, ze pojisteni u mBank, taky nebude dlouhodobe? Mozna bych se pak zeptal i detailneji na ty zkusenosti s uctama a pletbnima kartama. Ja sem vzdy pouzival jeden ucet, ktery mi prisel nejvyhodnejsi,ale je pravda, ze pro ruzne ucely by se asi hodily ruzne ucty/karty – vybery z ATM, online platby, platby v obchodech.
Diky za info. Jsem zvedavy na clanek o vydelavani na cestach. Nejake zkusenosti uz mame,ale ted chystame trochu vetsi rodinny projekt (viz. nas web), tak shanime informace, kde se da.
Mejte se
Ahoj, rozhodně fandím, ne každý umí takto uvažovat.. Pokud se šetření týká, tak doporučuju těm co vládnou angličtinou http://www.mrmoneymustache.com Dá se totiž „našetřit“ i na odchod do „důchodu“ před třicítkou a prvním dítětem 🙂 Samozřejmě opět všechno nejde napasovat na české poměry, ale zajímavé myšlenky tam rozhodně jsou!
nuda, tohle je dělá dnes každý, ale jen on je originální, nejvíc jsem se zasmal nad tim applem, delam na nich od roku 1990, nikdo je neznal a kdyz tak je pomlouval od te doby co udelal apple kampan pro free kreteny tak kazdy trouba zduraznuje mam ho, davate si to na auta, blogy, snad i na prdeli mate to jablko vytetovane, kazdy je dnes „originalni“, ale vsichni delate totez, pisete totez…NUDA..Holmes Place 🙂 to uz nebudu komentovat, zacali delat snidane a varit? to je objev 🙂 to je jako kdyby to napsalo dite ze zakladky ..:)
Hlavně že ty si originální 🙂
Super článek, jen ten plat… Jsem z Prahy a teď jsem se konečně vyšvihla na úžasných 17000 Kč čistého. Po mnoha letech praxe a dřiny (ve zdravotnictví – ale zkoušela jsem všechno možné, přes práci v luxusních hotelích, realitkách či podnikání – teď mám nejvíce). Takže žiju skromě a cestuju na kole po kempech 🙂
Léto jsme trávili ve stanu v kempu v Tatrách, kam jsme jeli nočním sedačkovým vlakem za 500 Kč (zpáteční) z Prahy. A kempování v českých a slovenských kempech je jedna z věcí, kterou si užíváme nejvíc 🙂
Jdete na to dobře! Musím uznat, že takovéhle prozření občas bolí- jsem milovník piva a minulý pátek jsme spočítali, že ve dvou propijeme skoro 30 000 za rok. Na druhou stranu, spíme v přírodě nebo v levných kempech a jíme dehydrované omáčky s těstovinami, ale vůbec si nemyslím, že by to byla „ošizená dovolená“, jak někdo tvrdil výše. Né každý holduje all inclusive na Bahamách 🙂 a vám přeju hodně štěstí a nadšení pro další cesty !)
Dobrý den, máte šikovně řešené stránky a skvělé články, jen tak dál! 🙂 a některé komentáře, obvzláště od anonymů, tu opravdu někdy stojí za to..
Rád bych se Vás zeptal, kde kupujete ta kvalitní, jednobarevná trička, o kterých v textu hovoříte?
Dobrý den, díky za podporu!
Pro trička nemáme jednu určitou značku. Pro merino trika jich není moc, takže tam je to buď smartwool (například v Rockpointu – ale ve slevě 🙂 ), nebo Icebreaker, ale ten je ještě dražší, takže to bez slevy nemá smysl kupovat. Kvalitní jednobarevná trika kupujeme náhodně, když zrovna na to narazíme (naposledy jsme koupili v H&M – bylo to vyjímečně, ale trika opravdu drží). Není značka, která by měla vše super. Jednou si koupíte triko a je nezničitelný a podruhý je to umělotina. Vždy je třeba vybírat individuálně. Když narazíte na něco stroprocentě spolehlivýho, tak nám dejte vědět 🙂
Super článek, myslím že je to i malinko o štěstí jak komu co vyjde. Člověk pro to, aby se měl dobře a podle svých představ musí něco udělat a o tom to je 🙂 Každý má právo se kamkoliv přestěhovat za lepší prací, lepším a levnějším bydlením a tak dále. Záleží to jen a jen na našem rozhodnutí. Samozřejmě pokud nám to zdraví dovolí, ale říkat si že něco nejde nevede k úspěchu 🙂
Přesně tak 🙂
Super clanek. Ja si delam evidenci uz asi 3 roky, nekdy to bylo hodne spatny a vim vic jsem vydelaval tim vic jsem rozhazoval, treba muj prijem pred rokem byl kolem 60 mesicne a na konci kazdeho mesice mi nic nezbylo a sel jsem opet od zacatku a jelikoz jsem zivnostnik tak to bylo porad bolestive. Na druhou stranu jsem vedel ze delam veci ohledne penez hodne spatne.
Tento rok nastala konecne zmena a dokazu usettit, odkladat z kazde plaby 10% a to co mi zbyde na jiny sporak aby me to nelakalo protoze jakmile mam penize na uctu tak me laka je minout.Uz asi 5 let se touzim stat digitalnim nomadem a cestovat po svete no porad tapu, nejdriv jsem se stal zivnostnikem coz je dobra cesta, pak jsem nemel dost zakazek a kdyz jsem je mel tak jsem si nadelal zbytecne dluhy u bank ktere budu muset splacet jeste tento rok cili jsem si vse zpusobil sam.
Ted setrim a splacim a vytvarim taky rezervy, moje vydaje jsou porad velke (kuli splatkam) ale jde to postupne dolu, nic zbytecneho uz pulroku nekupuji, taky jsem srazil restaurace a potraviny na nutne minimum, jelikoz si zakladam na bio kvalitni strave tak je to trochu drazsi ale ne o moc jak 4000kc. Prestal jsem pred dvema mesicema kourit coz se taky pak casem pozna na uctu.
Preji hodne uspechu a dekuji za inspiraci.
Díky za podporu Kubo, a taky za tvojí zkušenost. Můžu ti potvrdit, že to vždycky tak jednoduchý nebylo (bez peněz, splácení dluhu atd znám taky 🙂 ). Trvá to, a jednoduchý to neni, proto to dost lidí nedotáhne dokonce. O to je ale větší radost, když se to povede. Držíme palce ať v tom pokračuješ. Hlavně nepřestat, a výsledek bude stát za to!
Hodně štěstí.
Marek
palec nahoru! Přesně takový propočet jsem hledala:)
Tak snad ti to pomůže 🙂 Kam a na jak dlouho se chystáš?
Skvělý článek,jen mě překvapilo- že to šetření berete jako šetření… ale jste o generaci níž – ve věku mojí dcery… takže to chápu. A teď si představte né problém s penězi, ale s partnerem- kterého moc cestování nebere..Kam se hrabou Vaše starosti s penězi. Je mi 51let, sem tam jsem si vydupala dovču solo s kamarádkou, ale to bylo keců… máme s manželem společnou kasu… nová terasa, nová okna, nové auto… a další jiné potřebné věci… jsou zasadnější než zážitky… on to má jinak… věci slouži dle něj leta… ale dovču prosvištíš za pár dní… a X peněz v řiti..Letos se mi stabilizovaly přijmy a navíc jsem něco málo zdědila- a to byl konečně impuls do toho světa naplno začít vyjíždět.. Sice koukám na nechápavý ksichtik, musím jezdit sama nebo sehnat někoho… cizího…on jezdit nebude a nebude… ale v březnu jsem jela s dcerou do Thajska, v květnu- to jedu s manželem do Krkonoš, v červnu sama nebo s někým.. kdo bude mít chuť do Benátek, v červenci na kola do Rakouska… kupodivu taky s manželem.. musím ho trošku postrkovat… dře to , ale někdy to zapůsobí.Co se týče šetření… bydlíme ve vlastním RD.. a když bylo hodně bídně… zvládli jsme žit i s 10 tis.měsíčně.. 5 tis poplatky, zbytek,jidlo a drogerie- vařím doma, do práce jsem jezdila v tomhle období MHD.. kultura doma,sport venku-kola pěšky..Ted máme víc… ale nekupuji si krámy… jen na opravy baráku a já cestování šetříme… všechno je o PRIORITÁCH a ODVAZE překročit pohodlíčko. Vladka
Vlaďko, díky za sdílení názoru. Holt každý je jiný, a někdo chce někam odjet, a někdo chce nový dveře. S tím se nic moc dělat nedá. Pak je to o tom kompromisu. Jednou odjet, jednou koupit nějakou věc. Přesně jak píšeš – JE TO O PRIORITÁCH. Přejeme hodně štěstí na cestách (i s manželem) 🙂
Díky za článek 🙂 za inspiraci v cestování i v soukromém životě 🙂 🙂
Na ta výběry od některých bank si dejte pozor. Hlavně u bank, který mají výběr zdarma. Ten konverzní kurz, který pak má ta banka, to nechceš..
LOL! Na tento web jsem se dostal nejspis omylem. Clanek, ktery ma poradit, jak nasetrit co nejvic penez na dovolenou a ktery se snazi lidi presvedcit, ze i s malou vyplatou se da nasetrit na cestu kolem sveta.
Jako priklad udavate, ze mate vyplatu 30 000 cisteho mesicne!!! To znamena, ze mate prijem kolem 40 500 kc hrubeho, coz 85 ceske populace nema. To, ze ma partnerka taky celkem velkou vyplatu, uz skoro povazuji za zazrak, protoze vetsinou zeny maji vyplatu o dost mensi.
Secteno podrzeno, clovek s vyplatou vetsi nez 85% lidi v CR a partnerkou, ktera vydelava vic nez 70% lidi v CR se chlubi, ze jsou schopni usetrit 19 tisic, ze dvou vyplat tim, ze se hooodne omezuji. Jeste jste mohli usetrit 1200kc za sport, kdyby jste chodili behat ven a delali posilovani s vlastni vahou a 1500 za hospodu, kdyby jste radsi vic studovali a to by se vam pak promitlo nejspis i do vyssiho platu.
Jestli jsem to spravne pochopil, pak clanek nema pro vetsinu v CR smysl, a vetsinou lide, co maji uz vyssi mzdy, tak se treba taky staraji o nejakou rodinu, a nebydli treba cely zivot v pronajmu, protoze chteji mit nejaky majetek ve stari, coz me privadi k otazce, jak chcete vubec zit ve stari, kdyz mate v planu jen cestovat a pracovat 1/2 zivota. Zajimalo by me, jak velky duchod (jestli vubec nejaky) dostanete.
Takze opravdu ano, mate stesti, ze jste bezdetny par, co ma mesicni rozpocet 55 tisic kc!!! Mohli jste zkusit udelat kalkulaci pro par, kde ma muz nadprumernou vyplatu (26 tisic kc HRUBEHO – ~21 tisic korun cisteho) a partnerka ma trosku horsi praci 18 tisic hrubeho. Myslim, ze takovi lide budou na takovou dovolenou setrit dele nez rok,…
Není to návod, je to osobní zkušenost, kterou jsme chtěli sdílet. Hodně lidí to zajímalo, tak jsme to sepsali. Život se mění, a priority taky, takže teď je to cestování, a co bude dál za pár let nebo měsíců nikdo neví 😉
Ano, máte naprostou pravdu 😀 Omlouváme se, že jsme měli větší výplatu než většina české populace, a taky za to, že jsme ji mohli mít ještě vyšší, kdybychom byli bývali místo hospod více studovali 😀 PS: S důchodem fakt nepočítáme.
Zdravím, zcela jistě inspirativní článek se kterým více méně souhlasím. Sama nemám zkušenosti s dlouhodobějším cestováním po vícero kontinentech , takže toto prosím neberte jako degradaci vašeho článku, resp. zkušeností. Jen mi ta roční částka na cestování kol celého světa přijde trochu nízká. Když si ji vydělím na měsíce dostanu se na 15.000,- což mi pomalu nestačí ani na život tady v ČR, a to nebydlím v Praze 😀 Myslím, že nějak nerozhazuji, ale ani nežiji vyloženě skromně. Jak jsem psala v úvodu, nemám zkušenosti s dlouhodobým cestováním, jen jsme si párkrát prodloužili neplánovaně dovču 😀 ale to se samozřejmě nedá srovnávat, to nás stále mnohonásobně více. Četla jsem též příběh dvojice, která cestuje v zásadě po tropech (Maui, Bali, ale i Thajsko) a ti uvádí jako dostatečnou částku na život na cestách kolem 20 – 25.000,- (při cestování ve dvou), což už mi přijde reálnější. Samozřejmě čím déle je člověk na cestách, tím více se náklady snižují, alespoň myslím?? Nic ve zlém, držím palce, super čtení a cestám zdar.
Barko, díky za komentář. Částka vychází z dlouhodobého průměru a je nízká hlavně díky hodně nízkým nákladům v Asii. A je to rozpočet na osobu. Předpokládám, že třeba v Jižní Americe bude na cesty o něco větší rozpočet. Ano, čím déle na cestách, tím levnější, protože když máš zaplatit zpáteční letenku do ASie za 12 000 Kč a jedeš na měsíc, tak máš rozpočet na letenku 12 000 za měsíc. No a když letíš na 4 měsíce, tak máš cenu za letenku 3000 na měsíc 🙂
Ahoj, opravdu se mi líbí tenhle článek, ale možná jsem od něho čekala trochu víc. Ušetřit 16 000 měsíčně by bylo skvělé, jenže tolik ani nevydělám. Když mi tenhle způsob života vydrží i poté, co budu moci opravdu pracovat na plný úvazek, určitě to vyjde. Zatím je úspornost spíše dána existenční nutností.
Takže můj rozpočet pracujícího studenta v Ostravě:
Příjem 7000
Nájem sdíleného pokoje 2000
Internet 100
Jídlo 2000
Restaurace a hospody 1000
Doprava a výlety 1000
Mobil 50 (opravdu 50 korun, firemní tarif)
Dohromady to nedává moc prostoru k manévrování, že? 🙂
Ahoj, díky za komentář. Nemáme návod na to jak si našetřit za každou cenu, ale snažíme se sdílet naší zkušenost. A dokonce musim říct, že jako student máš za částčný úvazek 7000 a k tomu máš vizi, že se to jednou zlepší. Když jsem nastoupil svůj první full time job, tak to bylo za 8000 a bez lepších vyhlídek. A přece se to nakonec zvrtlo správným směrem 🙂
Marek
Super článek, ale radit lidem aby si koupili počítač od Apple, ze ušetří me rozesmalo. Ale je skvělý jak Vám to všechno vyšlo