Tenhle rok byl pro nás hodně výjimečný. Byl to rok velkých kroků a nelehkých rozhodnutí. Přesně před rokem jsme ještě oba seděli na kancelářských židlích a měli skvělé zaměstnání, které by málokdo měnil. Markovi bylo 30 a mě 28 (více o nás si přečtěte tady), oba se slibně nastartovanou kariérou, žádný syndromy vyhoření ani podobný katastrofický scénáře. Prostě jsme měli pocit, že právě teď je ten správný čas vycestovat do světa, potkat zajímavý lidi, naučit se nový věci a investovat do sebe. Takže jsme dali oba výpověď v práci i bytě a vydali se na cestu kolem světa. První cesta byla do Maroka, kde jsme měli úmysly se neziskovkou. Z toho zatím nakonec sešlo, takže přišly další plány a další cesty. V tomhle článku vám chceme ukázat, jak našetřit na cestu kolem světa a jak můžete za pár měsíců vyrazit na cesty i vy.

Zajímá vás jak našetřit na cestu kolem světa?

 

Cesta kolem světa za 180 000 Kč za rok

“Kde na to berete peníze?” “Jak jste na to ušetřili?” “No jo, když vy jste pracovali v Praze!” A úplně nejhorší věta: “Vy máte štěstí!” To byly asi nejčastější reakce lidí kolem, když jsme ohlásili, že si dáváme rok volno a budeme cestovat kolem světa a dělat jen to, co nás baví.

Na kolik vyjde roční cesta kolem světa pro jednoho? 100 000 Kč, 200 000 Kč nebo 300 000 Kč? Záleží na tom, jak ho chcete strávit. Nás vyjde rok volna a cestování na 180 000 Kč za osobu bez výraznějšího omezování se. Necestujeme tak, že bysme se snažili procestovat co největší počet zemí za co nejkratší dobu. Cestujeme pomalu, v klidu, když se nám někde líbí, zůstaneme tam několik týdnů nebo třeba i měsíců. Posledních 8 měsíců jsme strávili v Maroku, Španělsku, přes léto v Čechách a Slovensku, od podzimu jsme v Thajsku a za pár dní letíme na měsíc do Vietnamu. 180 000 Kč možná vypadá jako velká částka, ale dokážete jí našetřit s obyčejnou výplatou i za necelý rok.

Koukněte na našich 7 tipů jak našetřit na cestu kolem světa za pár měsíců:

Uvědomte si, za co utrácíte

Začnetě počítat, za co utrácíte. Jedině tak si uvědomíte, kde můžete nejlíp ušetřit. Sice dost bolí vidět ty částky, ale jediný tohle fakt pomůže. Na počítání nákladů jsme používali nejdřív appku přímo v našem internet bankingu od GE Money, kde vidíte kolik utrácíte za jaký položky. Pak jsme přešli na appku Spendee, kam si zapisujem plus mínus všechno, co za den utratíme. Marek je náš vrchní účetní, já bych to dělat nemohla. Vědomě šetřit na naší cestu kolem světa jsme začali dva roky před odjezdem. Podívejte se, díky čemu se nám podařilo našetřit na naší cestu kolem světa.

Bydlení

jak našetřit na cestu kolem světa bydlení

Bydlení, pro většinu mladých lidí pronájem, tvoří velkou část životních nákladů. V Praze za 1+1 nebo 2kk platili všichni kolem nás zhruba 10-14 000 Kč za měsíc, v menších městech míň. My jsme se jako studenti s brigádou nastěhovali do malýho hnusnýho bytu 1+1 u metra na Pankráci, kde jsme platili 8500 Kč i s energiema a internetem. S majitelkou jsme se domluvili, že si sami vymalujeme a vyměníme hnusnej koberec za ultralevný plovoucí podlahy a nemusíme první měsíc platit nájem. A protože jsme nenáročný, tak jsme v něm nakonec zůstali 5 let, což nám ušetřilo za tu dobu spoustu peněz, odhadem asi 42 000 Kč za rok a 210 000 Kč za pět let (to je 7 měsíců cestování zdarma pro oba). Opravdu nemůžete bydlet v něčem levnějším?

Jídlo

jak našetřit na cestu kolem světa jídlo

Jídlo tvoří velkou část našeho rozpočtu. Potrpíme si dost na dobrý a kvalitní jídlo, takže v tomhle nás můžete snadno předehnat co se týče úspornosti. Když jsme pracovali v Praze, bylo to každý všední den asi 100 Kč za oběd v restauraci, 50 Kč za večeři doma, 50 Kč za snídani a svačinu – to je 4000 Kč měsíčně na jednoho, 8000 Kč za oba – když připočítáme víkendy, kdy jsme si buď vařili nebo jedli u rodičů, tak to je dalších 1000 Kč pro oba. Do toho je potřeba započítat několikrát týdně pražský hospody nejenom o pivu a páteční hospody s kamarádama v rodným městě. Jídlo 9000 Kč + hospoda 4500 Kč = 13 500 Kč. Chce se mi…zvracet. A to kolem nás bylo spousta lidí, kteří utrácejí ještě víc. Prostě krásnej příklad korporátní smyčky – čím víc pracuješ, tím víc utrácíš, aby sis aspoň trochu užil zbylých pár hodin života.

Obrat k lepšímu nastal asi rok před naší cestou. Začali jsme si víc vařit a nosit si do práce obědy. U Marka to vzhledem k jeho práci nebylo moc častý, protože se dost přesouval, ale já jsem si brala oběd do práce pravidelně nebo jsme si s kolegyněma vařily navzájem, což bylo super. Taky jsme si začali dělat víc snídaně a svačiny do krabiček. Odhadem jsme tím ušetřili 2500 Kč měsíčně. Taky jsme trochu omezili hospody, asi o třetinu, to je zase 1500 Kč. Takže jsme ušetřili dohromady dalších 4000 Kč měsíčně = 48 000 Kč za rok. To je dalších 45 dní v Thajsku pro jednoho.

Věci

jak našetřit na cestu kolem světa nákupy

Tady vám neřekneme přesně, kolik jsme ušetřili. Stokrát za rok si chceme něco koupit, ale pak si rozmyslíme, že to vlastně vůbec nepotřebujeme. A tohle je podle mě největší položka, ve který se nám daří šetřit peníze. Co vlastně opravdu potřebujeme? Potřebujeme dobře spát, jíst, hýbat se, aspoň trochu kloudně vypadat a socializovat se. Ostatní nesmysly typu plná skříň oblečení, bot a doplňků, televize, nejnovější mobil, nový auto, drahý víkendy nebo podniky a večeře v restauracích ke spokojenosti fakt nepotřebujete. Kdyby vás tohle všechno ve dvou stálo 5000 Kč měsíčně, což bude podle mě ještě mnohem víc, ušetříte 60 000 Kč za rok = 300 000 Kč za 5 let.

Jednou někdo řekl tuhle chytrou větu: “Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci.” Chci jenom ukázat pár příkladů z našeho běžnýho spotřebitelskýho života, protože si myslim, že to je pravda a dokážeme tím ušetřit dost peněz. V posledním ročníku na VŠ jsem si koupila tenkrát hrozně moderní tenkej notebook Acer za 9500 Kč. Používala jsem ho jen na surfování po internetu, psaní ve wordu, seriály a občas jsem na něm pustila photoshop. Fungoval celkem rychle necelej rok, pak začal být tak tragicky pomalej, že jsem ho párkrát málem hodila z okna a během dalšího roku ho uplně přestala používat. Pak jsme si koupili Macbook Pro za 29 000 Kč, máme ho dva roky, děláme na něm všechno možný a šlape pořád rychle jak hodinky. Acer mě na 12 měsíců stál 9500 Kč, Mac zatím vychází na 14 500 Kč za 12 měsíců a kdyby vydržel dohromady 5 let, což je podle mě dost možný, tak nakonec vyjde na 5800 Kč za rok, a to je skoro poloviční cena Aceru. Za počítačování s Macem ušetříme 3700 Kč ročně 🙂 

Taky jsme si přestali kupovat “módní” trička v New Yorkeru a podobných nekvalitních krámech, protože nic nevydržely. Dřív jsme si kupovali jedno dvě takový trika za 250 Kč měsíčně, to je 4500 Kč za rok. Teď si kupujeme třikrát do roka kvalitní jednobarevný bavlněný nebo merino trika, který máme osvědčený a dlouho vydržej. Za trika teď utratíme 3000 Kč za rok, takže ještě ušetříme a nevypadáme jak hastroši. Stejně to děláme i s jiným oblečením a botama.

Cestovat low cost

jak našetřit na cestu kolem světa doprava

Naučte se levně cestovat. Už několik let lítáme tak 3-5x ročně a díky našim hackerským schopnostem na každym levnym evropskym letu ušetříme tak 1000 Kč, na dálkových tak 3000 Kč za osobu oproti běžně dostupným cenám. Když letíme třikrát po Evropě a jednou na druhej konec zeměkoule, ušetříme oproti ostatním “smrtelníkům” ve dvou 12 000 Kč. To je 25 dní v Thajsku pro jednoho. Naučili jsme se šetřit za dopravu i doma v Čechách a Evropě. Díky spolujízdě a tomu, že jsme při cestě domů k nám na sever nebo třeba na víkend do hor a měst svezli ještě někoho dalšího, jsme ušetřili pár tisíc korun. Když chceme ušetřit na našich cestách, tak stopujeme nebo jezdíme vlakama nejnižší třídy. Máme z toho pak i největší zážitky: třeba jsme jednou ve psím vagónu projeli celý Švédsko až za polární kruh anebo jsme si stopli v marocký poušti místního mafiána, kterej se nás snažil okrást a my na něj vyzráli 🙂

Taky jsme se naučili nejezdit z hospody taxíkama. Občas když to jinak nešlo, třeba u nás na severu, kde v noci nic nejezdí, využili jsme naše smlouvací schopnosti z Maroka a ukecávali taxikáře na poloviční ceny. A skoro vždycky to vyšlo. Proč platit 300 Kč, když můžete jet za 150 Kč.

Sport a volný čas

jak našetřit na cestu kolem světa sport

Bez sportu to nejde. Přes léto sportujeme hlavně venku – výlety, běhání, kolo, plavání. V zimě lezecká stěna, jóga, bazén. Jednou jsme si koupili 3 měsíční členství v Holmes Place do fitka, na hodiny, do bazénu a do sauny. Bylo to asi za 900 Kč na měsíc. Stěží jsme se snažili chodit aspoň dvakrát týdně, což ještě furt šlo, ale dlouhodobě bysme to v takový frekvenci fakt nedali. Místo toho jsme si začali kupovat permanentky na 10 vstupů. Známe spoustu lidí, kteří mají někde členství za 900 Kč na měsíc a využívají je hrozně málo. Řeknou si, že budou chodit pravidelně dvakrát třikrát týdně, ale jdou stěží jednou. Dva “potenciální vstupy” jim pak propadnou, takže jedna lekce vyjde na 225 Kč místo 90 Kč, se kterými to kupovali. Vyhodíte tak do vzduchu 540 Kč měsíčně = 6480 Kč za rok. Ve dvou je to 12 960 Kč. To  je 25 dní v Thajsku.

Bankovní vychytávky

jak našetřit na cestu kolem světa kreditky

Nikdy jsme neplatili žádný poplatky bance. Za vedení, výběry, převody, prostě za nic. Poslední tři roky ani za výběry v zahraničí. Máme různý karty na různý věci, u GE Money máme výhodnej účet se vším zdarma, u mBank cestovní pojištění zdarma na celý rok, se Zunem vybíráme v zahraničí zdarma. Díky super hacku s kreditkou, kterou jsme před odjezdem přerušili, jsme ušetřily ročně několik tisíc korun skoro z každýho nákupu jídla, benzínu nebo v hospodě 😉 Musíte s tím jen umět zacházet. Za rok jsme ušetřili 8000 Kč za cestovní pojištění pro oba (pokud si nechcete zařizovat účet u banky, tady si můžete dobře porovnat různá cestovní pojištění od 4000 Kč za rok), asi 3000 Kč za slevy s kreditkou a odhadem tak 5000 Kč za bankovní poplatky a výběry z bankomatů v zahraničí. Za 16 000 Kč může jeden z nás žít měsíc v Thajsku zadarmo.

Volání a služby

jak našetřit na cestu kolem světa telefon

Za posledních 5 let jsme se každej z nás aspoň desetkrát dohadovali z operátorama a ceně našich tarifů nebo internetu. Příklad před 5 lety jsme podepsali s UPC smlouvu na internet 20mb/s za 300 Kč měsíčně. Akce pro nové zákazníky platila na 6 měsíců, pak to zdražili na 550 Kč. Takže jsem zavolala a řekla, že chci dál platit 300 Kč, jinak dávám okamžitě výpověď ze smlouvy. Řekli, že to nejde, tak jsem jim bouchla telefonem a za dva dny volali a dali mi to za 300 Kč na další rok. Po roce jsem udělala to samý a měli jsme internet za 250 Kč měsíčně až do našeho odjezdu 😀

Kdybych to neudělala, tak platím měsíčně o 250 Kč víc. Za rok nám to ušetřilo 3000 Kč, takže za těch pět let 15 000 Kč a jeden z nás má měsíc v Thajsku zadarmo. To samý jsme dělali s mobilem. Marek měl neomezenko za 450 Kč měsíčně a já tarif 100 minut a internet 600 MB za 300 Kč. Ani nevim, kolik to stojí normálně. Pokud si chcete porovnat tarify a najít ten nejvýhodnější pro vás, můžete použít šikovnej Tarifomat.

Když sečteme všechny body, o kterých jsme teď mluvili, tak ve dvou nám tyhle drobný a skoro necitelný úsporný opatření za rok ušetřily 203 000 Kč, což u nás představuje víc jak 6 měsíců cestování zdarma pro oba. A to jsou jenom úsporný opatření. Když se k tomu ještě naučíte dávat si každý měsíc stranou pár tisíc, na které nesáhnete, našetříte spoustu peněž za krátkou dobu a je jen na vás, na co je použijete.

Cestu kolem světa může podniknout každýjak našetřit na cestu kolem světa úspory

Na cestu kolem světa nepotřebujete mít plat manažera. Stačí vám průměrná výplata a trocha sebeřízení a dokážete během několika měsíců našetřit statisíce. Musíte se jenom naučit vybočit ze stáda kancelářských ovcí a nedělat to, co dělají ostatní. Důležitý je naučit se neřešit následující věci:

  • nebydlíte v tak hezkym bytě jako vaši kamarádi
  • máte 4 roky starej mobil
  • jezdíte ve starým rezavým autě nebo vlakem
  • občas odmítnete jet s kamarádama na drahej víkend
  • nechodíte do drahých podniků
  • nemáte na sobě značkový oblečení
  • o víkendech místo v hotelu spíte ve stanu nebo hostelu
  • neutrácíte nesmyslný částky za pražskýho kadeřníka
  • na nic si nehrajete
  • nekuřte – už za 5 krabek týdně ve dvou ušetříte za rok 22 000 Kč

Jak našetřit na cestu kolem světa s průměrným příjmem?

Vycházíme z života kancelářských krys a z toho, že v Praze většina mladých lidí do 30 let pracuje za 25 000-30 000 čistého. Bydlí v bytě ještě s někým a dělí si tak náklady na nájem. Chodí každý všední den na obědový meníčko do restaurace. Žije společenský život, dvakrát týdně navštěvuje nějaké sportovní zařízení, nemá nesmyslně drahý tarif a za všechno ostatní utrácí několik tisíc měsíčně. Na Prahu jsme se zaměřili kvůli tomu, že jsme tam sami žili a víme, jak to tam funguje. U jiných měst bychom příjmy a výdaje hádali, takže to necháme na vás, abyste si udělali vlastní výpočet.

 

Běžný měsíc v Praze:

Příjem: 25 000 Kč  Příjem: 30 000 Kč 
Bydlení: 6 000 Kč Bydlení: 7 000 Kč
Jídlo: 5 000 Kč Jídlo: 6 000 Kč
Hospoda/kultura: 3 000 Kč Hospoda/kultura: 3 000 Kč
Sport: 800 Kč Sport: 800 Kč
Telefon: 400 Kč Telefon: 600 Kč
Ostatní útrata: 1 500 Kč Ostatní útrata: 2 000 Kč
Měsíční úspora: 8 300 Kč
na cestu kolem světa našetříš za 22 měsíců
Měsíční úspora: 10 600 Kč
na cestu kolem světa našetříš za 17 měsíců

 

Úsporný měsíc v Praze:

Příjem: 25 000 Kč  Příjem: 30 000 Kč 
Bydlení: 4 500 Kč Bydlení: 4 500 Kč
Jídlo: 4 000 Kč Jídlo: 4 000 Kč
Hospoda/kultura: 2 000 Kč Hospoda/kultura: 2 000 Kč
Sport: 600 Kč Sport: 600 Kč
Telefon: 400 Kč Telefon: 400 Kč
Ostatní útrata: 1 500 Kč Ostatní útrata: 2 000 Kč
Měsíční úspora: 12 000 Kč
na cestu kolem světa našetříš za 15 měsíců
Měsíční úspora: 16 500 Kč
na cestu kolem světa našetříš za 11 měsíců

Jak dlouho jsme na cestu kolem světa šetřili my?

O naší cestě kolem světa jsme začali mluvit asi před 5 lety. Bohužel jsme v tý době byli ještě oba studenti a z brigád jsme našetřili dohromady možná pár tisíc měsíčně. Tak jsme se aspoň snažili nemít vysoký náklady, abysme mohli aspoň na pár týdnů ročně vycestovat. Trochu víc jsme začali šetřit až 2 roky před naší cestou, ale ne úplně důsledně. Většinu peněz jsme našetřili až v posledním roce, když už jsme plánovali odjezd. Řekli jsme si, že měsíčně si dáme na naší cestu stranou 30 000 Kč, trošku víc jsme zkrouhli naše výdaje, občas byli za socky a za 12 měsíců to bylo tam.

jak našetřit na cestu kolem světa o nás

 

 

Proč vám to říkáme?

Chceme, abyste věděli, že dlouhodobě cestovat po světě není nic nemožného a každý se na to může za nějakou dobu připravit. Ani nezáleží na tom, jestli pracujete ve velkém nebo malém městě. I s menší výplatou v menším městě se dá našetřit na cestu kolem světa, chce to jen krotit se v nákladech a šetřit o trochu déle. Určitě znáte spoustu lidí, kteří v jednom kole cestují, a nechápete, čím se živí. Třeba si na to našetřili jako my. Třeba střídavě cestují a pracují. Anebo se z nich stali nomádi a pracují během cestování. Nikdy nevíte, k čemu vás cestování dovede. O tom, jak jsme začali nomádit ale až příště. Dát výpověď a odjet do světa pryč byl ten nejlepší nápad a nikdy ho nebudeme litovat.