Máte rádi čerty? A bojíte se jich? Když si vzpomeneme na to, jak nás strašili na čerta a Mikuláše, tak si možná vybavíme souseda ve starým vaťáku, roztrhaných monterkách umazaných od oleje s obličejem umatlaným od uhlí. V lepším případě kostým doplňovala divná afroparuka a řetěz v ruce, se kterým dělal velkej kravál. Místo ohně chrlil z pusy odér slivovice. Čerti jsou prostě oblíbeným zpestřením Mikuláškých oslav pro děti.

Čert a Mikuláš u nás bohužel chodí jen jeden den. Kdybyste si ale chtěli čertovskou podívanou během adventu ještě zopakovat anebo jestli vám příjde, že český čerti jsou na vaše občas rozjívený dětičky moc slabý odvar, můžete vyrazit na jeden z čertovských průvodů zvaných Krampuslauf do některého z německých nebo rakouských měst.

Čerti v Rakousku a Německu mají na sobě kostýmy propracované do posledního detailu, nechybí zrůdné tváře se špičatými tesáky, drápy, naježené kožichy, skutečné rohy, kopyta a ocasy. Kostýmy nejsou žádnou levnou záležitostí, jeden vyjde na 1800-2500 eura. Čerti tady ve svých impozantních kostýmech straší každého, kdo jim přijde do cesty. Navíc budete mít spostu příležitostí se s nimi vyfotit. Zkrátka Krampuslauf je bezva zábava pro dospělé i děti a jestli se chystáte na vánoční trhy za hranice, vyplatí se naplánovat si výlet na dny, kdy se tyto pekelné průvody čertů v Rakousku a Německu konají.

Průvod čertů Mnichov (Německo)Čerti v Rakousku

Neděle 20.12.2015 16-17:00, Marienplatz (staré město, centrum)

Mnichovský Krampuslauf není nic pro slabé povahy. Odporní strašliví čerti všude kolem, kteří budí hrůzu a strach na jinak klidném vánočním trhu na náměstí Marienplatz. Jejich masky a naježené kožichy působí tak skutečně a hororově, že se jich děsí i dospělí. Mnichovský Krampuslauf začíná na místě zvaném Kripperlmarkt a průvod čertů prochází celou pěší zónou. Průvod 13.12. je delší a trvá kolem 2 hodin, průvod 20.12. je kratší a trvá asi 1 hodinu.

Trasa průvodu: Kripperlmarkt am Richard-Strauss-Brunnen in der Neuhauser Straße – Kaufinger Straße – Marienplatz – Rindermarkt – Sternenplatzl am Rindermarkt – Marienplatz – Weinstraße

Více info zde: http://www.muenchen.de/veranstaltungen/event/7152.html

Jak se dostat do Mnichova: do Mnichova se můžete vydat pravidelnou linkou Eurolines za 900 Kč za zpáteční jízdenku.

Průvod čertů Steyr (Rakousko)Čerti v Rakousku

Sobota 19.12.2015 od 18:30 na náměstí Steyrer Stadtplatz

Průvod čertů Perchtenzauber v rakouském městě Steyr nabízí stejnou přehlídku děsivých čertů jako jiné Krampuslaufy. Průvod asi 500 čertů začíná od 18:30 v centru města na náměstí Steyrer Stadtplatz.

Více info zde: http://devilsandangel.jimdo.com

Průvod čertů Vídeň a okolí (Rakousko)Čerti v Rakousku

Pondělí 7.12.2015 od 19:00 na vánočním trhu Schloss Neugebäude

Sobota 12.12.2015 od 18:30 na hlavním náměstí Hauptplatz ve městě Tulln an der Donau

Pokud budete mít cestu na vánoční trhy do Vídně, zastavte se v pondělí 7.12.2015 od 19:00 na vánočním trhu Schloss Neugebäude, kde začíná průvod čertů zvaný Krampuslauf der Katscher Krampusse, na kterém budou vidět spousty strašlivých čertů.

Více info zde: http://www.schlossneugebaeude.at/FlugblattAdvent.pdf

Pokud pojedete do Vídně autem, můžete se v sobotu 12.12.2015 stavit v městě Tulln an der Donau vzdáleného 35 km od Vídně, kde od 18:30 začíná na hlavním náměstí průvod čertů a nestvůr přes centrum města.

Více info zde: http://www.tulln.at/?va_id=399495&kat=487&mkat=487

Jak se dostat do Vídně: do Vídně se můžete vydat pravidelnou linkou Eurolines za 680 Kč za zpáteční jízdenku

 

Další termíny Krampuslaufů v Rakousku najdete zde: http://www.wissenswertes.at/index.php?id=krampuslauf-noe