Všichni potřebujeme dovolenou. Minimálně jednou za rok nebo ještě lépe dvakrát či víckrát. Je jedno, jestli cestujete po Čechách nebo do zahraničí, občas je prostě potřeba odpočinout si od veškerého shonu a stresu v práci a načerpat novou sílu, inspiraci a chuť do života. Ať si říká kdo chce co chce, všichni občas potřebujeme volno. Pokud pořád jen pracujete a aktivně neodpočíváte, váš život začne být jednotvárný. Od pondělí do pátku trávíte celý den od rána do večera v práci a po večerech pak sledujete televizi, seriály na internetu, chodíte do hospody, někdo si jde jednou, dvakrát týdně zacvičit. Žijete jen o víkendu, a to jen napůl. Život vám utíká mezi prsty, v práci se nikam neposouváte nebo děláte něco, co vás absolutně nebaví. Možná děláte něco špatně. Proč mají lidé, kteří cestují, větší šanci na úspěch v práci než ti, kdo necestují? Cestování lidem otvírá mysl. Chcete vědět jak? Tak přeskočte na další řádky.

Jsou otevření

Lidé, kteří často cestují a dělají kancelářskou práci, hlavně ve velkých nadnárodních společnostech, se po návratu z dovolené dokážou více soustředit na práci. Mají čerstvou mysl a dokáží vymýšlet věci, co ostatní nedokážou, jsou ambicióznější, mají na vše jasný náhled a hlavně – přemýšlejí optimisticky. To je posouvá v pracovním i osobním životě dál než ty, kteří necestují.

Mají spoustu kontaktů

Když na cestách chodíte na konference, workshopy a přednášky, začnete se potkávat se zajímavými lidmi z různých koutů světa. To vám pak pomáhá se zviditelnit a tvořit sociální vazby. Tito lidé zůstanou ve vašem seznamu kontaktů a nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit.

stranka pro kamarady

 

Dokáží dobře organizovat 

Ať už to jsou problémy v logistice, HR, účetnictví nebo kdekoliv, kde musíte mít dobrý organizační talent, cestování vám pomáhá rozvíjet se i v tomto směru. Jak? Pokud plánujete cestu do cizí země, ať už sami, s přáteli nebo pracovně, musíte naplánovat spoustu věcí – letenky, víza, plán cesty, kde budete spát, co budete jíst, s kým pojedete, atd. Na cestách navíc občas musíte řešit i neočekávané situace, takže když se pak vrátíte z dovolené do práce, přijde vám najednou snazší vyřešit jakýkoliv problém.

Vědí hodně o jiných kulturách

Pokud cestujete daleko, například do exotických zemí s odlišnou kulturou, naučíte se postupně zvykat si na jinou kulturu a mentalitu. Díky těmto multikulturním zkušenostem dokážete více porozumět tomu, proč se jiné národy chovají v různých situacích jinak než my, a jste vůči tomuto chování více tolerantní. Navíc se vám může tato zkušenost hodit i v pracovním životě, protože budete ve firmě jeden z mála, kdo dokáže pochopit například chování vašich obchodních partnerů z Asie a můžete pak dělat zprostředkovatele mezi oběma kulturami.

Umí se lépe socializovat

Pokud vyrazíte na cestu, jste často konfrontováni s cizí kulturou, jazykem, atd. Samozřejmě se můžete na tyto situace částečně připravit dopředu tím, že si třeba uděláte před cestou krátký jazykový kurz nebo si předčtete v průvodci o místní kultuře a zvycích, abyste předešli nedorozumění. I tak se ale nedokážete připravit na všechno a budete během vaší cesty zažívat spousty nedorozumění a trénovat své sociální dovednosti. Budete trénovat komunikaci s místními, kteří vám nerozumí, vaši trpělivost, ohleduplnost a vaše celkové chování. Pokud si dokážete na cestách porozumět s místními a společně se zasmát, tak máte po návratu domů vyhráno. Pokud umíte jednat s lidmi z cizích kultur, zvládnete jednat s Čechy nebo Evropany levou zadní, což vám leckdy pomůže i ve vaší kariéře.

utrácet všechny své peníze za cestování
 

Z každé cesty se vrátí s čistou hlavou

Co uděláte, když vám zamrzne mobil? Restartujete ho a on pak začne znovu fungovat. Stejně tak funguje náš mozek. Občas je potřeba ho restartovat a nejlepší způsob jak na to, je dát si pauzu. Když jste v práci unavení a nemyslí vám to, není nic lepšího, než jít ven na vzduch a dát si pětiminutovou procházku. Když pracujete několik týdnů a měsíců vkuse a cítíte se unavení, je cestování nejlepší terapií. Na cestách zapomenete na všechny svoje každodenní úkoly a problémy a na váš hektický život. Začnete vnímat věci kolem sebe, získáte novou energii a stane se z vás lepší člověk. Když se pak vrátíte zpátky domů, máte čistou hlavu a dokážete lépe čelit každodenní realitě.

Důležitá poznámka na závěr

Není cestování jako cestování. Všechny pozitivní účinky na člověka, o kterých tu píšeme, vychází z individuálního cestování. Zájezdy a dovolená v hotelových rezortech nejsou cestování a nepřinesou vám skoro žádné nové dovednosti. V článku píšeme o individuálním cestování, ideálně v jednom, dvou lidech, při kterém si sami koupíte letenku, nebudete bydlet v rezortech a hotelích, které jsou daleko od všeho místního a autentického života, budete cestovat místní dopravou (a ne turistickými autobusy), jíst na ulici a v místech, kde se stravují místní, a budete se s místními bavit a poznávat jejich chování a kulturu. Jen tak si můžete osvojit dovednosti, o kterých píšeme v našem seznamu.

Souhlasíte? Máte k článku nějaké nápady a připomínky? Napište nám do komentáře.

Nejsi spokojený s tím, jak žiješ?

Sezením doma na zadku ještě nikdo díru do světa neudělal. Neztrácej čas a začni cestovat třeba hned zítra. Jedno kam, jedno kdy. Kamkoliv, kdykoliv.

Začni cestovat