Už to jsou víc jak tři měsíce, co jsme se vrátili zpátky do Čech. Strávili jsme jeden rok na cestách a procestovali dobrý kus světa. Spali jsme na poušti, v pralese nebo ve velehorách, jedli cvrčky, pili pálenku s naloženou kobrou, šlapali na hady, procházeli pod pavučinami s obřími pavouky, koupali se v říčce uprostřed džungle nebo chodili obřími marihuanovými polemi. Tyhle zážitky jsou samozřejmě nezapomenutelný, ale náš rok na cestách nás naučil mnohem hlubší a použitelnější věci pro život, o kterých se s vámi chceme teď podělit, protože nám příjdou fakt důležitý.
1. Spoléhat se můžeš jen sám na sebe
Cestování je zábava, ale někdy (a pokud cestuješ po vlastní ose jako my, tak dost často) můžou nastat neočekávané situace. Ve chvíli, kdy se na cestách něco posere, tak u sebe nemáš maminku a tatínka, aby za tebe tvůj problém vyřešili. Ztratíš pas, tak si to sám vyřiď na ambasádě. Dojdou ti víza, tak sám zajdi na imigrační policii a vyřeš si to. Dojdou ti peníze, tak si rychle nějakým způsobem přivydělej. A věř nám, když se pak vrátíš do Čech, tak jakýkoliv zdánlivě velký problém dokážeš cobydup vyřešit.
2. Naučíš se hospodařit
Není nic příjemnýho, když ti na cestách dojdou peníze. Jestli jsi zvyklý, že tě na konci měsíce vždycky na pár dní někdo založí, tak na to na cestách můžeš zapomenout. Díky cestování se naučíš hospodařit a mít vždycky dobrou finanční rezervu. Když pak začneš vydělávat, tak nebudeš zbytečně rozhazovat.
3. Dokážeš se jednoduše přizpůsobit neočekávaným situacím
Když párkrát na cestách zažiješ nesnáze, jako třeba že nemáš kde spát, že jsi bez peněz nebo že ti ujede poslední spoj a nemáš se jak dostat do cíle, takže spíš na nádraží nebo přemlouváš místního, aby tě odvezl, tak se z tebe postupně stane pohodář, kterýho skoro nic nevyvede z míry.
Po návratu domů tě pak jen tak něco nezaskočí. Zasměješ se nad diskomfortem všeho druhu, povzneseš se nad problémy v práci a nehroutíš se z toho, když ti něco nevyjde.
4. Lépe ovládáš stres
Na cestách se čas od času ocitneš ve stresové situaci. Může to být dopravní nehoda, nouzové přistání letadla, uletí ti letadlo, někdo tě okrade. Všechny stresující zážitky, které překonáš, tě můžou posílit. Dokážeš si rychle v hlavě zhodnotit situaci a podniknout rychle nutné kroky. Lidi, kteří sedí doma na gauči, zvládají stresové situace daleko hůř a nebo se často stresují úplně zbytečně.
5. Získáš větší trpělivost a ohleduplnost
Neustálé dohadování, smlouvání a domlouvání s místními na cestách dokáže hodně potrénovat tvojí trpělivost. Velmi brzy zjistíš, že hrubých chováním na cestách žádného kompromisu nedocílíš a že s trpělivostí a slušným chováním při různém smlouvání a dohadování nejdál dojdeš. Na tvoje hysterický výstupy není v Asii ani Africe nikdo zvědavej 🙂
6. Víc rozumíš cizím kulturám
Že muslimky v Maroku nosí šátky, že se v Indonésii válejí všude odpadky, že ve vietnamské Hanoji je smog, že nemůžeš pořádně dýchat, že v Asii jíst na ulici není nic divného a spoustu dalších věcí se naučíš, když opustíš Evropu. Xenofobní a prostomyslný názory, který v tobě pěstovalo podvědomě tvoje okolí, tě na cestách rozhodně opustí. Zjistíš, že všude na světě jsou dobří lidé a že to vůbec není o národnosti nebo náboženství.
7. Naučíš se vyjednávat
Ne všude na světě fungují cenovky. Pokud budeš cestovat do rozvojových zemí v Asii nebo Africe, brzy zjistíš, že bez smlouvání se neobejdeš, pokud si chceš před místními zachovat důstojnost a nebýt pro ně jen turistická ovce ze západu. Na smlouvání není nic trapného a kolikrát ho využiješ i u nás, když třeba vyjednáváš o cenách s obchodním partnerem nebo operátorem.
8. Přestaneš se obklopovat věcmi, které nepotřebuješ
Cestování učí minimalismu. Jen s krosnou na zádech zjistíš, že k životu opravdu moc nepotřebuješ. Potřebuješ mít kde spát, co jíst, pít, pár kusů oblečení a mobil/počítač. Když jsme jeli na půl roku do Asie, vzali jsme si jen 40litrové batohy a za celou dobu nám nic nescházelo. Po návratu domů nám přišlo, že i přes naší skromnost máme spoustu zbytečností, které akorát zabírají místo v pokoji.
9. Naučíš se věci, co tě škola nenaučí
Cestování nemusí znamenat jenom poflakovat se, chodit na party a válet se na pláži. Pokud máš rok volna a spoustu času, můžeš ho využít a naučit se spoustu nových věcí. Během našeho roku na cestách jsme se začali učit online marketing a psát blog a mě to teď po návratu živí a jsem daleko spokojenější než předtím.
10. Zjistíš, jestli se k sobě s partnerem hodíte
Cestování ve dvou je dobrá zkouška vztahu. Naše první společná cesta byla na měsíc stopovat a stanovat do Španělsku a Portugalsku, byli jsme 24 hodin vkuse na jednom metru čtverečním. Když cestuješ ve dvou, tak na tom druhém přestaneš řešit maličkosti, co tě předtím rozčilovali, a nebo se hodně rychle rozejdete, protože zjistíte, že spolu nemůžete vydržet.
11. Zocelíš svojí imunitu
Street food je věc, kterou v Evropě teprve teď znovuobjevujeme. Máme mylnou představu, že z jídla na ulicích si přivodíme trávicí problémy. Jenže opak je pravdou. Kdo dlouhodobě cestuje, tak ví, že na ulicích se najíš vždycky nejlíp a že když je ti z něčeho blbě, tak je to většinou turistická restaurace, kde nevidíš na to, jak ti jídlo připravují.
12. Jsi celkově spokojenější a víc se směješ
Až na cestovatelský absťák tě v životě nic moc netrápí. Když cestuješ po vlastní ose mimo turistické lokality, tak vidíš, že i ti nejchudší lidé žijící v chatrčích a slumech, jsou často daleko spokojenější než Evropané, kterým nic nechybí. Po návratu domu si vážíš drobností a jsi spokojenější než většina lidí kolem tebe. Často se přistihneš, jak se za chůze usmíváš a všichni kolem ti říkají, že z tebe vyzařuje pozitivní energie.
13. Víc si vážíš Česka
My Češi jsme zvyklí neustále na něco nadávat. Že má vlak zpoždění, že máme moc práce, že vydělávávme málo peněz, že tamhle mají moc drahý pivo, že soused je blbec. Po tom, co procestuješ kus světa a vidíš, jak to (ne)funguje jinde, začneš mít pocit, že Česká republika je ráj na zemi a všechno je tu hrozně v pohodě, lidi se mají dobře a život je tu easy.
14. Máš pocit, že tu chybí další bod?
Napiš nám do komentáře, třeba jsme na něco důležitýho zapomněli 🙂 Měj hezkej den, Krista & Marek
Poznáš nové přátele.
Já jsem byl jeden rok v USA na prázdninách a dělal jsem tam asi 10 týdnů plavčíka. Spřátel jsem se s místními lidmi a komunikujeme spolu dodnes, navíc tento rok je jedu navštívit.
Jinak pěkný článek…
Ano, to je jedna z nejdůležitějších věcí.
Super článek, moc se mi líbí, co děláte a pohled na svět 🙂
Poznáš sám sebe 🙂 Teprve v zahraničí na druhém konci světa jsem si uvědomil, že můj život v Česku je sice bohatý materiálně, ale naprosto chudý duchovně. Díky za článek.