Ahoooj,

jsme Krista a Marek a máme problém. Nemůžeme přestat cestovat 🙂 Všechno to začalo před sedmi lety, kdy jsme se potkali. Neměli jsme žádný peníze a na cestování jsme si tehdy přivydělávali občas dost zvláštními způsoby. Co jsme za rok našetřili, nám nestačilo ani na klasický low cost cestování po hostelech, takže jsme si pořídili stan za tisícovku, nejlevnější pěnový karimatky, na kterých se nedalo spát, a dva hrozný spacáky, ve kterých nám byla pořád zima. Batoh jsme napěchovali konzervami a instantními polívkami a hurá do světa. Tímhle způsobem jsme jako studenti projeli křížem krážem a pomalým tempem Norsko, Španělsko, Portugalsko, Itálii a většinu evropských zemí. A pak jsme dostudovali a našli si práci …

cesta kolem sveta

Jen 5 týdnů dovolené?

Našetřit na cestu ze dvou platů byla najednou hračka, problém byl spíš na cesty vůbec vyrazit. Jen 5 týdnů dovolené za celý rok? To dřív trvala jedna naše cesta! Museli jsme začít cestovat jinak. Stopování, spolujízda a autobusy nepřicházely u třítýdenních cest v úvahu. Začali jsme se šťourat v letenkách. V tý době existovaly jen Akční letenky a nebylo toho moc na výběr, takže jsme se naučili hledat si akční letenky sami. Zpáteční Maroko za 2000 Kč, Milán a Slovensko za 500 Kč, Portugalsko za tisícovku, Thajsko za deset…cestovali jsme několikrát do roka do zemí, kam jsme zrovna našli akční letenku. 5 týdnů dovolené nám ale nedalo spát.

Kašleme na práci, jedeme do světa

Práce, práce a jenom práce. Představa, že budeme dalších 40 let chodit do práce a život nám proteče mezi prsty, nás vyděsila natolik, že jsme se v roce 2015 po několika letech práce rozhodli k radikální změně. Najeli jsme na ultraúsporný režim a během několika měsíců jsme si našetřili dost peněz na to, abysme mohli odjet na rok do světa a cestovat. Nevěděli jsme, co bude dál. V plánu bylo dát si rok voraz a srovnat si v hlavě představy o životě. Třeba nás napadne, co dělat dál, naučíme se něco nového, rozjedeme nějaký svůj byznys…

Cestování je fajn, ale nicnedělání je nuda

A tak jsme dali výpověď v práci, vystěhovali se z pronájmu a přestěhovali si věci k našim na půdu. Měsíc na to jsme vyrazili na naší první cestu. Jaro jsme strávili v Maroku, léto na Slovensku, ve Španělsku, Polsku a Čechách a na podzim jsme odletěli do Asie. V listopadu 2015 jsme začali dělat tenhle blog. Přišlo nám to jako dobrej způsob, jak se naučit a zároveň prakticky vyzkoušet nový věci, který jsme se během cestování učili v různých online kurzech a na internetu. Cestování je pro nás bezedný téma, o kterým můžeme vyprávět donekonečna, takže volba padla na travel blog.

Digitálním nomádem v Thajsku

Do Thajska jsme odjeli s tím, že tam strávíme zimu a budeme odtamtud pracovat na dálku. Den před odjezdem jsme zveřejnili náš blog Doba Letová.cz a začali se věnovat blogování a affiliate marketingu. Během prvních dvou měsíců jsme si vybudovali slušnou návštěvnost a začali vydělávat první peníze online, což pro nás byl malej zázrak, protože jsme ještě pár měsíců zpátky nevěděli o online světě skoro nic. Z Thajska jsme se přesunuli po dvou měsících do Vietnamu a pak ještě do Kambodži. Náš blog sice vydělával, ale ne tolik, aby nás udržel oba na cestách. Měli jsme finanční rezervu ještě na několik měsíců, ale nechtěli jsme utratit úplně všechny úspory, a tak jsme se v březnu vrátili zpátky do Čech.

krista digitální nomád

Drsný návrat a obrat k lepšímu

Návrat do Čech byl dost drsnej. Thajský sluničko vystřídala hnusná šeď a zima v Čechách, Marek začal zase chodit do práce a mě přišlo, že svět je u konce a nic nemá smysl. Blogovat sama z domova mě totálně nebavilo, docházely mi nápady, skoro jsem ztratila motivaci. Pak jsem si vzpomněla na pražský Impact Hub, o kterým mi vyprávěli kamarádi nomádi v Thajsku. Vyrazila jsem to vyzkoušet. Hned první den jsem díky zdejšímu produktivnímu prostředí chytla novou mízu a začala řešit co dál. V Praze budeme minimálně rok, to je dost času na to postavit se na vlastní nohy a rozjet si vlastní podnikání.

Blogerem na plný úvazek

Začala věnovat blogování a online marketingu na volný noze. Teď pracuju na několika projektech zároveň. Zhruba třetinu týdne se věnuju Době Letové a dalším vlastním nápadům, druhou třetinu pracuju pro český startup Glami a poslední třetinu času věnuju online marketingu časopisu Koktejl. Mám toho nad hlavu, pracuju 60 hodin týdně, ale hrozně mě to ba, jenom potřebuju začít delegovat na další lidi 🙂 Další dobrá věc je, že nejsem až tak vázaná na lokalitu, takže můžu prakticky každý týden pracovat odkudkoliv. Chybí mi jen jedno. Marek. Bez něj to není ono a přála bych si, aby mohl pracovat se mnou. Doufám, že se mi to časem podaří a budeme moct pracovat a cestovat společně. Držte mi palce 😉

Země, které jsme procestovali

navstivene-zeme

 

2017:
leden: Thajsko, Barma
březen: Rakousko
duben: Slovensko (Roháče)

2016:
leden-únor: Vietnam, Kambodža
březen: Česko 🙂
červen: Rakousko, Itálie, Chorvatsko (roadtrip)
srpen: Slovensko (Tatry)
září: Polsko (Krakow), Rumunsko
říjen: Švýcarsko
listopad: Polsko (Krakow)
prosinec: Thajsko

2015:
duben-červen: Maroko (Ríf, Antiatlas, Vysoký Atlas)
červen: Slovensko (Tatry)
červenec: Polsko (Balt)
srpen: Španělsko (roadtrip ze severu na jih)
říjen: jižní Thajsko (Bangkok, Ko Lanta, Krabi, Phuket), Dubai
listopad, prosinec: severní Thajsko (Chiang Mai, Chiang Rai, Chiang Dao)

2014:

Další roky

2014: březen: Amsterdam, duben: Itálie (Alpy), červenec-srpen: Indonésie (Jáva, Bali, Lombok), prosinec: Budapešť

 

 

2013: únor-březen: Maroko poprvé (okruh Fes-Merzougha-Todra-Marrakesh), září: Bulharsko (Rila), říjen: Maroko podruhé (Vysoký Atlas, Marrakesh-Tangier, Tetouan), Španělsko (Sevilla), Portugalsko (Lisabon, Porto)

2012: duben: Vídeň, červen: Bavorsko, červenec: severní Itálie, červenec-srpen: Norsko, Švédsko, severní Německo, severní Itálie podruhé, září: Bulharsko (Pirin), prosinec: Mnichov

2011: červenec: Rakousko (Vysoké Taury a Dolomity), červenec-srpen: Itálie (Dolomiti di Brenta, Lago di Garda, Verona, Benátky), září: Německo (nejvyšší hora Zugspitze)

2010: červenec-srpen: stopem po Španělsku (sever a střed) a Portugalsku (od severu na jih)

2009: březen: Španělsko (Andalúzie), červen-září: USA (summer camp + roadtrip, sever a západ USA)

Před 2009: Anglie, Slovensko, Španělsko, Polsko, Rakousko, Chorvatsko, Francie, Turecko, Tunis, Německo

Krista

Krista

Chief Executive Traveler

Ahoj, já jsem Krista. Jsem kreativní článek celého projektu, vytvářím vizuální podobu a strukturu našich stránek, facebooku a všech našich příspěvků. Baví mě mít vize a uskutečňovat věci, které se mi zrodí v hlavě. Společně s Markem vymýšlíme, jak bude vypadat náš web, jaký bude mít obsah, co by vás mohlo zajímat a jaké příspěvky pro vás zveřejníme.

Marek

Marek

Chief Operations Traveler

Ahoj, já jsem Marek. Židli za počítačem v kanceláři jsem vyměnil za židli za počítačem doma. Přesto, že to vypadá jako malý krok, změna je to obrovská. Pracovat na vlastních věcech, a udělat si čas, když zrovna člověk chce. Cestovat, když je zrovna pěkná nabídka na letenku. Život je mnohem příjemnější. A Doba Letová je cesta, jak tento způsob života žít. Děláme co nás baví a dělíme se o to s ostatními.

Cestujeme pomalu

Nejvíce si užíváme cestování po neznámých zemích. A to pěkně pomalu. S místníma a beze spěchu.

Inspirace na cestách

Užíváme si každý okamžik na cestách a nasáváme inspiraci pro naše projekty.

Práce na cestách

Našim snem je stát se nezávislými na lokalitě a cestovateli na plný úvazek.

Sdílíme zážitky

Nic na světě nás nebaví a nerozvíjí tak jako cestování. Chceme s vámi sdílet všechny zážitky a zkušenosti.

Zajímá tě něco? Napiš nám.

Jestli tě něco zajímá, nebo chceš s námi spolupracovat, napiš nám a my se ti ozveme ihned jako to bude možné.

Poslat zprávu