Jen v několika městech na světě dostanete 6 týdnů dovolené a víc. Zjistili jsme, jak se žije lidem na těchto místech.

Lidé, kteří se stěhují do zahraničí za prací, si sice častokrát finančně polepší, ve skutečnosti ale jen vymění jedno zaměstnání za druhé a jejich pracovní doba zůstane při starém, jako když byli doma. Pořád pracují 8 a víc hodin denně a ročně mají jen 4 až 5 týdnů dovolené. Podle nejnovějšího průzkumu finanční společnosti UBS ale existuje na světě několik měst, které nabízí celých 6 týdnů dovolené a k tomu samozřejmě ještě placené státní svátky. Vyzpovídali jsme několik lidí, kteří žijí ve městech s velkým počtem dní dovolené, a zeptali se jich, jak se jich v těchto městech žije a co dělají, když mají volno.

Sao Paulo, Brazílie

Obyvatelé Sao Paula město často přezdívají jako líhni workoholiků, a to i přesto, že brazilská vláda vyžaduje 30 dní placené dovolené ročně a město Sao Paulo jich má dokonce 31. Plný počet dní se ročně vyberou jen zaměstnanci obchodů a pohostinství. “Byznysmeni, ředitelé firem a manažeři si bohužel 6 týdnů dovolené vzít nemohou, protože si nemohou dovolit být tak dlouho mimo práci”, říká Julienne Cananian. “Mezi obyvateli Sao Paula je hodně vášnivých cestovatelů, ale hodně lidí také tráví volno v Sao Paulu, chodí na pláž nebo jezdí na farmy a do jiných brazilských měst. Když v Sao Paulu o Vánocích vrcholí sezóna dovolených, cestuje nejvíce lidí do Miami, Orlanda nebo nakupovat do New Yorku.

Řím, Itálie

Ačkoliv mají lidé v Římě průměrně nárok na 32 dní dovolené, nevyužívají jí kvůli vysoké nezaměstnanosti v zemi na sto procent. “Situace na pracovním trhu je velmi napjatá”, říká Maria Pasquale, které se do Říma přestěhovala před čtyřmi lety z Melbourne a píše blog o životě v Římě. “Obyvatelé Říma, kteří mají obyčejnou práci, se často bojí vzít si plný počet dní dovolené, aby neztratili práci.” Italové jsou patrioti a často tráví dovolenou ve vlastní zemi, kam míří ročně miliony turistů z celého světa. Díky skvělé železniční síti mohou snadno a rychle cestovat po zemi, navštěvovat italské pobřeží, jezera a hory. Díky nízkonákladovým aerolinkách mohou jednoduše cestovat do evropských měst.

řím

Lima, Peru

S průměrnou délkou dovolené 31 dní a spoustou národních svátků si mohou obyvatelé Limy naplno užívat krás své země, mezi horami, pralesy a plážemi je to pár hodin jízdy. “Když si lidé vezmou den volna, často jezdí do Cienequilla, což je krásné místa na východ od Limy se spoustou malých hotelů a restaurací. Je tam spousta zeleně a klid”, říká Mara Rutherford původem z Kalifornie, která píše o svém životě expata na blogu Most Eligible Family. Dovolenou lidé často tráví na plážích na jihu jako například Paracas. Turisté a expati často navštěvují horské město Huaraz, pralesy kolem města Iquitos a historické Cuzco, hodinu letu z Limy.

Moskva, Rusko

Průměrná délka dovolené v Moskvě je 31 dní a někteří lidé si tak berou i tři dovolené za rok. “Jednu v létě, jednu na začátku ledna a další na jaře”, říká David Lashkhi, který se sem přestěhoval před deseti lety z Tbilisi v Gruzii. Kvůli špatné ekonomické situaci v zemi lidé často cestují do zahraničí. První ruská nízkonákladová aerolinka Pobeda začala létat teprve nedávno a umožnila lidem cestovat výhodněji po zemi. “Nejpopulárnější destinací pro Rusy je oblast Černého moře”, říká Lashkhi. Také Turecko a Egypt patří k vyhledávaným destinacím.

moskva

Manama, Bahrain

V Bahrajnu je průměrná délka dovolené víc jak 34 dní a to ho řadí na úplný vrchol seznamu měst s nejdelší dovolenou. Navíc v  Bahrainu mají téměř 20 národních svátků, o kterých mají místní také volno. Většina lidí si bere dovolenou v létě, když teploty vzrostou na 40°C a školy jsou zavřené. Většina lidí cestuje během této doby do zahraničí. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou východní Asie a Evropa, hlavně Turecko, Gruzie a Arménie”, říká Amal Dashti, obyvatel Bahrainu. Naopak do Manamy přijíždí spousta turistů ze Saudské Arábie a Kuwaitu. Kromě velkého počtu dnů dovolené je ale Bahrain drahé město pro život. V Bahrainu se téměř nic nevyrábí, a tak se musí vše draze dovážet. Díky malé konkurenci jsou tu ceny velmi vysoké a život se tu hodně prodraží.

Chtěli byste mít 6 týdnů dovolené?

Kolik dní nebo týdnů dovolené byste ročně potřebovali, abyste byli spokojení a odpočatí? Děláme malý průzkum, jestli jsou Češi spokojení s počtem dnů dovolené. Jestli budete mít čas a chuť, tak nám do komentáře. Jsme zvědaví na diskuzi 🙂

Tento článek byl publikován na stránce BBC.com