Na světě existuje jen několik lokalit, kde je ve srovnání s Českem levno, bezpečno a dá se odtamtud dobře pracovat. Čeští digitální nomádi mají oproti jiným západním státům jednu nevýhodu. Zemí, které jsou levnější než Česko není moc a nomádění v dražších zemích si většina lidí nemůže dlouhodobě dovolit. Tradičními destinacemi českých digitálních nomádů tak jsou hlavně státy jižní a jihovýchodní Asie jako Thajsko nebo Srí Lanka, středoamerické země jako Guatemala nebo Nikaragua, Maroko, JAR a v Evropě je to hlavně Portugalsko, Kanárské ostrovy, Berlín a východoevropské státy jako Rumunsko, Bulharsko nebo Polsko. Tentokrát jsem vyzkoušela digitální nomádství v Krakowě.
Proč jet nomádit do Krakowa
- Krakow je relativně blízko, můžete sem jet klidně i na pár dní
- Jízdenka do Krakowa stojí neuvěřitelných 280 Kč
- Ubytování v Krakowě je levné – hostel mě vyšel na 145 Kč, hotel pro dva od 522 Kč
- Je tu rychlý internet
- V Krakowě je spousta pracovních kaváren a coworkingových center
- Kafe, jídlo tu vyjde stejně anebo levněji než v Čechách
- Krakow je krásný historický město se spoustou zábavy a možností
- V okolí Krakowa je spousta zajímavostí – Tatry (90 min), Osvětim (90 min), solný důl Wieliczka
- V blízkosti Krakowa jsou dvě letiště (Krakow a Katowice), odkud létají super levné spoje do Evropy i celého světa
- Lidi jsou tu neskutečně milí
- Nebudete muset řešit časový posun ani jetleg
Jak se dostat do Krakowa
Nejlepší způsob je kombinovaná vlaková a autobusová jízdenka od Regiojet. Jedna jízda z Prahy vyjde na neskutečných 280 Kč. Víc jak polovinu cesty strávíte v pohodlném vlaku Regiojet, kde máte wifi, kafe a občerstvení. V Ostravě pak přestoupíte na autobus, ve kterém sice není wifi, ale je celkem pohodlný a můžete si na obrazovce pustit film. Autobusové nádraží v Krakowě leží 10 min pěšky od úplného centra. Když budete ztraceni, v nádražní budově a přilehlém obchoďáku je wifi. Do Krakowa jezdí taky Leo Express a České dráhy.
Kde najít levné ubytování v Krakowě
Levné ubytování v Krakowě není těžké najít. Stačí si projít klasické rezervační stránky jako booking.com, hostelworld.com, airbnb.com nebo hotelscombined.com. Pokud použijete náš link, dostanete 500 Kč slevu na ubytování v Airbnb. Dlouhodobé ubytování najdete třeba tady.
Pracovní kavárny v Krakowě
V Krakowě jsem vyzkoušela na práci 6 kaváren, ve kterých bylo dobrý sezení, pracovní prostředí, wifi a kafe.
- Wesola – První leží pár minut pěšky od hlavního nádraží a jmenuje se … Stylový interiér, skvělá výběrová káva, snídaně, obědy a různý snacky. Wifi funguje rychle a jsou tu i zásuvky. Super obědové menu za 120 Kč s polévkou, quichem, salátem a domácí limonádou.
- Cafe Magia – skvělý cafe bar přímo u hlavního náměstí s klidnou atmosférou ve dvoře. Rychlá wifi, levné a klidné. Zásuvky jen vevnitř, ne na zahrádce ve dvoře. Skvělé zapiekanki – zapečené bagety – za 55 Kč.
- Tektura – nejlepší kavárna na práci v Krakowě. Leží kousek od centra, má hezký interiér, pohodlné sezení u velkého stolu, rychlou wifi, zásuvky a extrémně dobré kafe přímo z pražírny. Výborné snídaně.
- Velodrom/Java – klidná kavárna v židovské čtvrti s velkým pracovním stolem, zásuvkami a wifi. Levná. Kafe dobrý, ale už jsem měla i lepší.
- Cheder – užásná židovská kavárna s výbornou kuchyní a stylovým interiérem. Příjemné prostředí, krásná knihovna, nejlepší hummus, jaký jsem kdy jedla, zásuvky a rychlá wifi.
- Fitagain Café – stylová kavárna/snack bar přímo u hlavního náměstí, velký pracovní stůl s pohodlnými židlemi, espresso za 30 kaček, rychlá wifi, zásuvky a výborný snacky.
Coworkingová centra v Krakowě
Můj rozpočet v Krakowě na den 500 Kč
V Krakowě jsem v klidu vyžila s 500 Kč na den. Dopoledne a odpoledne jsem pracovala vždy z kaváren.
Bydlení – postel v 6 lůžkovém pokoji v hostelu 145 Kč
Snídaně/dopoledne – talíř s mozzarellou, rajčaty a olivami, bagetka, káva 98 Kč
Oběd/odpoledne – kapustová polévka, quiche, salát, domácí limonáda 120 Kč
Večeře – zapečená bagetka zapiekanka, malé pivo 89 Kč
Další důvody proč vyzkoušet digitální nomádství ve východní Evropě najdete tady.