Když jsme v listopadu 2015 přijeli poprvé do thajského Chiang Mai, překvapilo nás, kolik lidí z celého světa sem přijelo na zimu, aby odsud pracovali, rozjížděli svoje podnikání nebo se vzdělávali a učili online dovednostem. Věděli jsme, že Chiang Mai se přezdívá mekka digitálních nomádů, ale tenhle rok jich prý přijelo mnohem víc než v letech předchozích a příští rok se počítá s dalším přílivem nomádů z celého světa.

Mluvila jsem s místním organizátorem nomádské komunity Peterem Millerem o tom, kolik nomádů tu odhadem je a jak se tu digitální nomádství rozmáhá v posledních letech. V Chiang Mai prý tento rok může být odhadem až 50 tisíc nomádů, tj. lidí, kteří tu žijí a pracují odsud na dálku. Většina je tu na několik měsíců, jsou tu ale i tací, kteří tu tráví střídavě i několik let. Trvalý pobyt tu nomádům znemožňuje situace ohledně víz. Digitální nomádství je bohužel pořád ještě něco, s čím pracovní trh a legislativa nepočítají, a tak tu většina lidí funguje na turistická víza, která si prodlužují pomocí “visa run”. Pracovní víza tu má málokdo, protože turistická víza a visa runy jsou pořád jednodušší řešení.

Co je hodně zajímavý, je věkové i profesní složení místní nomádské komunity. Měli jsme představu, že digitální nomádství je pojem, který se týká lidí od 20-30 let a že tu budeme tak trochu outsideři (pozn. je nám 28 a 31 let), ale hned během prvních dnů po příjezdu jsme se přesvědčili o tom, že je tu spousta lidí nad 30 a dokonce i nad 40 nebo 50 let.

digitální nomádi Chiang Mai

 

Seznámili jsme se tu třeba s Kylem (<40), který rozjíždí z Chiang Mai svůj byznys s merino košilemi a právě získal 100.000 dolarů na Kickstarteru. Nebo s Dustinem (<30), který na dálku řídí svoje dvě firmy v Kanadě, cestuje po světě a jezdí pravidelně dokumentovat proměnu společnosti v Barmě. Bauke sem přijel z Holandska po tom, co v červenci skončil v práci a ten samý měsíc si vydělal prvních 12.000 dolarů díky affiliate marketingu. Ale nejsou tu jen podnikatelé. Ještě větší skupinu tvoří freelanceři (živnostníci), jako třeba Stephanie z Texasu, která odsud už několik měsíců dělá copywritera na volné noze, nebo Taylor, který se věnuje brandingu. Je tu také spousta marketérů, programátorů, grafiků, blogerů a dalších profesí, které lze dělat na dálku.

Dost početná je tu i skupina lidí, kteří skončili v práci a snaží se odsud rozjíždět a testovat svoje nápady na byznys. A pak jsou tu taky jedinci, kteří skončili v práci a jeli sem naučit se nové online dovednosti, aby mohli začít pracovat na volné noze. Poslední skupina jsou pak lidi, kteří jsou zaměstnanci na dálku a pracují pro firmu, které je jedno, odkud pracují.

digitalni nomadstvi

 

Ale proč jsou všichni zrovna tady? Protože Chiang Mai je unikátní místo, kde se vytvořila silná komunita lidí z celého světa, je tu pořád hodně levno a jsou tu veškerý služby, který můžete při dlouhodobém pobytu a práci v zahraničí potřebovat. Navíc je tu přes zimu přijemné klima a kolem města je všude příroda, do které můžete utéct, když vás to ve městě přestane bavit.

To jsou asi hlavní důvody, proč sem v posledních letech taky míří spousta Čechů. Během tří měsíců v Chiang Mai jsme se potkali asi s dvěma desítkami Čechů, kteří tu žijí a pracují. A protože jsou to hodně zajímavý lidi, rádi bysme vám některé z nich představili v našich minirozhovorech. Tady je 6 Čechů, kteří žijí svůj sen jako digitální nomádi:

jirka martišek digitální nomád

Jirka Martišek

Psaní Hravě, Doučka.cz

Čím se živíš a čemu všemu se věnuješ?

Teď se věnuju hlavně Psaní Hravě, kde učíme lidi psát všemi deseti formou her tak, aby je to bavilo. A nás to taky dost baví, rosteme a máme velké plány.

Kromě Psaní hravě máme s kamarádem už od školy projekt Doučka.cz. Začali jsme bez jakýchkoliv podnikatelských znalostí a zkušeností. Učili jsme se za pochodu a pořád se učíme. Byl úžasný pocit, když nám první vydělaná stokoruna naznačila, že se dá vydělávat i jinak než vyměňováním času za peníze.

Jaké byly tvoje první nomádské začátky a jak si se s nimi vypořádal?

K nomádění mě přivedla Linda a její nespokojenost s pražským životem. Že prý chce na Kanáry. Když s tím přišla už potřetí, začal jsem to brát vážně. A pak jsme si koupili letenky.

Po měsíci na Kanárech jsme si koupili letenku pro změnu na Bali, což byl náš sen. A protože to je daleko, tak rovnou na 3 měsíce. Nakonec jsme v Asii už skoro půlrok, aktuálně v Thajsku.

Už předtím jsem pracoval online (na Doučka.cz) a měl dostatečný příjem, takže mi bylo skoro jedno, jestli budu pracovat z pražského Impact Hubu (který mimochodem vřele doporučuju!), z domova, nebo ze zahraničí.

Nebýt Lindy, asi bych nikdy nomádit nejel – ale moje pohodlnost naštěstí nebyla tak silná jako její nadšení. Naučil jsem se z toho, že když něco chci, je potřeba být zdravě nespokojený a nedat pokoj, dokud toho nedosáhnu.

Co bys vzkázal lidem, kteří o nomádství uvažují?

Nejtěžší je koupit si letenku, zbytek už člověk nějak udělá a zařídí. Pro mě je nejpřínosnější to vytržení ze stereotypu, přináší to nové podněty a životní inspirace.

A co bych vzkázal? Jeďte někam! Že nemůžete? Ok, ale pokud opravdu (!) chcete, určitě si najdete cestu. Život máme jenom jeden a byla by škoda si nomádění ani jednou nevyzkoušet. Takže, kam byste chtěli? 🙂

matouš vinš digitální nomád

Matouš Vinš

Travel Bible, Couch Story

Čím se živíš a čemu všemu se věnuješ?

Jsem potulný marketér, publicista, fotograf a blogger. Spolu s Petrem Novákem jsme napsali Travel Bibli, praktické rady za milion, jak procestovat svět za pusu. Největších část mých příjmů tvoří správa reklam na Facebooku, videa a články z cest a samozřejmě prodeje knížky. Dlouhodobě se snažím přesouvat k pasivnějším zdrojům příjmu a Travel Bible je jedním z nich. Rozjel jsem i projekt Couch Story, kde chceme světu trochu přiblížit, jak funguje couchsurferská komunita, a šířit zajímavé příběhy konkrétních couchsurferů.

Momentálně připravuji online verzi svého kurzu Dobrodruhem na plný úvazek a snažím se hodně zlepšovat v natáčení videí. Mým velkým snem je spolupracovat s National Geographic a natočit cestovatelský dokument.

Jaké byly tvoje první nomádské začátky a jak si se s nimi vypořádal?

Nikdy mě nelákala klasická práce na jednom místě, cestování mě bavilo od malička. Hned po maturitě jsem proto začal směřovat k životnímu stylu digitálního nomáda a po dvou letech usilovné práce se mi to podařilo. Dostal jsem perfektní základ z knížky 4hodinový pracovní týden Tima Ferrisse, od zkušeného nomáda Roberta Vlacha a na perfektním kurzu digitálního nomádství Adama Marčana, takže jsem nemusel opakovat klasické chyby.

Zásadní pro mě byla dostatečná cashflow a spolehliví klienti, kterým zároveň nebude vadit, že se toulám někde po světě. Do teď občas bojuji s efektivitou komunikace na dálku, u některých projektů je oboustranně těžké si zvyknout, že se nemůžete potkávat osobně. Právě Travel Bible pro mě byla zatím vyvrcholení veškeré snahy a zúročení všeho, co jsem se za ty dva (velice intenzivní) roky o komunikaci naučil, krom hlavního psacího procesu totiž vznikala celá na dálku.

Co bys vzkázal lidem, kteří o nomádství uvažují?

Ve sto slovech se moc radit nedá – veškeré zkušenosti jsem ale přenesl do Travel Bible. Přidal jsem tam i mnohaleté zkušenosti a tipy dalších českých a slovenských nomádů, takže rozhodně všem, kteří o nomádství uvažují, doporučuji knížku přečíst.

Kdybych ale měl vypíchnout tři nejzákladnější věci, budou to tyto:

1) Vysedávání po kavárnách s notebookem někde v průběhu cest není digitální nomádství. Podstatou nomádství je neutrální, nebo ideálně pozitivní cash-flow – vyděláváte alespoň tolik, kolik utrácíte. Jinak to nemá šanci dlouhodobě fungovat.

2) Pokud naopak na cestách neděláte vůbec nic jiného, než práci, také to nemá příliš smysl. To můžete dělat doma. Vybírejte si jen ty nejzajímavější a nejvíce vydělávající projekty. Díky tomu vám zbyde volný čas, díky kterému si cizí zemi můžete užít a trochu ji poznat.

3) Komunikace s klienty je naprosto zásadní – sám jsem se hodněkrát spálil a už vím, že většina klientů potřebuje vědět, co se zrovna děje. Nastavte si hned na začátku jasné procesy, ujasněte očekávání a jednou za čas si ověřte, že jdete po správné cestě. Domněnky jsou k ničemu a můžou vás ve výsledku stát velkou část cashflow.

linda nezhybová digitální nomád

Linda Nezhybová

Grafika, Social Media, Kšandy Lindy, Psaní Hravě

Čím se živíš a čemu všemu se věnuješ?

Ahoj, dělám grafiku, spravuji sociální sítě na volné noze, mám e-shop s originálními Kšandami a starám se o komunikaci na Psaní Hravě.

Jaké byly tvoje první nomádské začátky a jak si se s nimi vypořádala?

Předtím, než jsem se stala digitální nomádkou, jsem studovala a pracovala v digitální agentuře. Ještě během studií jsem si vyzkoušela nomádství v Las Palmas na Gran Canarii na 1 měsíc, a to bylo parádní. Nejvíce mě inspirovala přednáška Adama Marčana z Naučmese o digitálním nomádství. Dala jsem výpověď v práci, rozjela e-shop, začala dělat věci pro klienty a hlavně se snažila být místně nezávislá.

Přímo k nomádství mě přiměla chuť cestovat, nemožnost si vzít delší dovolenou a to, že práci stejně dělám z domu. Tak je jedno, jestli to bude v Praze anebo v Chiang Mai.

Na začátku jsem řešila nedostatek klientů. Pomohla mi registrace na portálu Navolnenoze.cz, kde si vás kdokoliv může najmout jako volnonožce a opravdu to všem na začátku doporučuji. Cena za registraci není nízká, ale za 1 zakázku můžete mít vyděláno zpátky. Považuji to za jednu z nejlepších investic v mém životě.

Co bys vzkázal lidem, kteří o nomádství uvažují?

Digitální nomádství není vždy tak úžasně sluníčkový, jak se možná ze sociálních sítí nebo médií zdá. Abyste se fakt na cestách uživili, musíte makat stejně jako v Česku, možná někdy i víc. Několikrát jsem si sama musela říkat a znovu uvědomovat, že nejsem na 100% dovolené, že nemůžu stihnout vidět všechno, protože tu hlavně pracuji. Občas je to těžký, protože když jste v zahraničí máte přirozeně větší chuť objevovat a zažívat nové věci. Teď už to mám však srovnaný a rozhodně vím, že nejsem v zahraničí jako nomád naposledy.

adam marčan digitální nomád

Adam Marčan

Naučmese.cz

Čím se živíš a čemu všemu se věnuješ?

Pracuju na projektu Naučmese.cz – pomocí tématických kurzů spojujeme lidi s touhou něco nového se naučit a ty, kteří chtějí své znalosti předat dále. Projekt funguje 4 roky, většina kurzů má formu offline setkání a na kurzech už bylo 20 tisíc lídí, lektorům už jsme pomohli vydělat přes 5 miliónů korun.

Jaké byly tvoje první nomádské začátky a jak si se s nimi vypořádal?

Po střední jsem pracoval 3,5 roku v Praze jako webový designér v internetové agentuře. Po dosažení vysněného platu jsem se však ptal sám sebe: „A to je jako všechno, to tu teď budu zbytek života sedět, to je jako ten život?“ Po půl roce jsem pak dal výpověď a začal pracovat na volné noze.

Byl prosinec 2012, venku byla taková ta divná blátivá zima s větrem, já bral už druhý týden antibiotika, byl po rozchodu s holkou a v hlavě mi naskočila otázka proč tady vlastně jsem, když mí klienti jsou zvyklí, že pracuju vzdáleně, mám finanční rezervu a s nikým nejsem?!

Odjel jsem do Málagy na jih Španělska na 3,5 měsíce, všechno šlo hladce a já cítil, že konečně žiju svůj sen, který hluboko ve mě byl: mít méně, žít více.

Co bys vzkázal lidem, kteří o nomádství uvažují?

Zkuste to, vždy se můžete vrátit o krok zpět: najít si znova nájem, práci, cokoliv. Stejně je to jen hra: kupte si letenku a otevřete (nejen) na cestách své oči a srdce, pomůže vám to.

dan tržil digitální nomád

Dan Tržil

Online Marketing, Dantrzil.com

Čím se živíš a čemu všemu se věnuješ?

Věnuji se převážně optimalizaci svého života 🙂 Což pro mě znamená získat co největší svobodu dělat to, co mě baví a sám rozhodovat o tom, kdy a kde to dělám. O tom, jak toho dosáhnout, okořeněno o mé osobní historky a životní lekce, píšu blog.

Živí mě v tuto chvíli převážně online marketingová agentura pro americké klienty. Také pomáhám podnikatelům s tím, s čím bojuje většina podnikatelů s nomádským stylem života, včetně mě. Jak nastavit správně procesy, aby firma fungovala, i když na zaměstnance nedohlížíme denně z kanceláře a chceme si užít týden volna někde na pláži v Asii. Více o této části popisuji na svém webu Dantrzil.com.

Jaké byly tvoje první nomádské začátky a jak si se s nimi vypořádal?

Pracoval jsem s partou kamarádů v pražské digitální agentuře. Po čase mi ale přišlo, že už se učím méně a méně nových věcí a já nesnáším pocit stagnace.

Skrze knihu 4hodinový pracovní týden a poslouchání podcastů jsem objevil komunitu lidí. Zjistil jsem, že existují jak freelanceři, kteří si na dálku vydělají pár tisíc a užívají si na pláži v Thajsku, tak i tací, kteří budují velké firmy, ale přitom si stále udržují svobodu cestovat.

Přitahovala mě myšlenka tzv. lifestyle byznysu (byznys, jehož cílem je podporovat vysněný životní styl a neobětovat svůj život byznysu, jak je často zvykem). Řekl jsem si, že když to dokážou jiní, tak není důvod proč bych nemohl já.

Nakonec se ke mě dostala nabídka stát se tzv. apprentice (učedníkem) jednomu takovému podnikateli. Apprentice pozice obvykle nejsou nijak extra placené, ale je to kompenzováno možností rychle se učit praxí a nasát zkušenosti. Tu pozici jsem získal, během 2 týdnů ukončil vše v Praze a odletěl pracovat na Bali. A od té doby je to jedna velká jízda 🙂

Co bys vzkázal lidem, kteří o nomádství uvažují?

Pár lidí jsem naštval člankem, který byl o digitálním nomádství trochu pesimistický, ale není to tak, že bych chtěl lidi odradit. Spíš mám pocit, že to slovo je hodně zidealizované. Najednou všichni chtějí být nomádi, protože to je cool. Málo kdo si ale uvědomuje, že to má i své nástrahy.

Nicméně nejlepší způsob jak zjistit, jestli je to pro člověka to pravé, je prostě to zkusit. To jaké to doopravdy je, z žádných článků nevyčtete a opravdu je to mnohem dostupnější, než jste si mysleli.

A nejhorší, co se může stát, je opravdu to, že si najdete klasickou práci. Díky novým zkušenostem a zajímavému příběhu možná i lepší než máte teď.

verča digitální nomád

Veronika Sarkányová

Online Marketing

Čím se živíš a čemu všemu se věnuješ?

Pracuju pro Monetize Your Expertise, projekt zabývající se tvorbou online kurzů. Krom marketingu samotného projektu mám na starosti práci pro klienty, kteří chtějí ze svého obsahu vytvořit kurz na míru, od technické stránky po propagaci. Jejich kurzy se v 90 % zaměřují také na digitální nomády, takže se zároveň sama vzdělávám v oblastech jako jsou podnikání na Amazonu, affiliate marketing nebo americký daňový systém vs práce na dálku. Krom toho ještě zároveň pomáhám Lindě a Jirkovi z Psaní Hravě, protože jejich báječná appka si prostě zaslouží co největší publikum!

Jaké byly tvoje první nomádské začátky a jak si se s nimi vypořádal?

Já jsem jako pracující nomád v začátcích pořád – z těch šesti měsíců, co jsem na cestě, stabilně pracuju teprve dva, protože jsem chtěla na začátku chvíli jen cestovat a práci řešit až později. Na současný projekt jsem narazila v podstatě náhodou na facebookové skupině digitálních nomádů, předtím jsem si nárazově přivydělávala přes server Upwork. Než jsem vyrazila na cesty, dělala jsem 4 roky marketing v korporátu v Praze. Myšlenka zkusit nomádství se formovala postupně s tím, jak rostla touha cestovat a zároveň se objevovalo více informací o tom, že něco jako digitální nomádství vůbec existuje. Definitivní rozhodnutí pak přišlo po “testovací” cestě Thajska, kde jsem si uvědomila, že to půjde. Problémy? Nic zásadního, spíš maličkosti – třeba jak najít pracovní prostředí, kde se můžu soustředit (pláž to alespoň pro mě rozhodně není J) nebo jak skloubit touhu všechno vidět a zažít s klidem na práci.

Co bys vzkázal lidem, kteří o nomádství uvažují?

Jděte do toho! Našetřete si pro strýčka příhodu a ideálně si zkuste zajistit zdroj příjmů ještě před odjezdem – ačkoliv to jde i tak, jak jsem to udělala já, pokud už dopředu víte, že chcete na cestách pracovat, je lepší mít to vyřešené dopředu. Na místě doporučuju sledovat facebookové skupiny pro nomády, fungují jako super zdroj informací o různých akcích (a třeba i k nalezení práce). Jinak se ale vyplatí chodit do míst, kam chodí lokálové – je to levnější a lépe poznáte jejich kulturu. Nebojte se, buďte otevření novým zážitkům a lidem, dost možná vám to změní pohled na svět!

A to je teprve začátek

Digitální nomádství je pojem, se kterým se v následujících letech budeme setkávat čím dál častěji. Díky rozvoji internetu nás bude stále více a více pracovat na dálku, ať už jako živnostníci, podnikatelé nebo zaměstnanci. Na druhém ročníku konference Digital Nomad Summit v thajském Chiang Mai, které jsme se na zúčastnili v únoru 2016 padl odhad, že do roku 2030 bude po celém světě 1 miliarda nomádů. Práce pomalu přestává být vázaná na místo a za několik let tak možná i z vás budou digitální nomádi 🙂

Budeme rádi za vaše názory k tomuto tématu a našemu článku. Zároveň by nás zajímalo, jak žijí další čeští nomádi.

digitální nomádství

 

TAKŽE MILÍ NOMÁDI, pokud budete chtít sdílet vaše zkušenosti a názory s ostatními nomády nováčky a lidmi, kteří o nomádství přemýšlí, budeme rádi, když nám napíšete na: info@dobaletova.cz. Třeba můžeme udělat další kolo minirozhovorů nebo vymyslet něco ještě lepšího 😉airbnb poukaz na ubytovani