Když jsme já a Marek zakládali blog, doufali jsme, že inspirujeme další lidi k cestování, a to i když budou dospělí a zaměstnaní na plný úvazek. Chceme vám ukázat, že nic není nemožné a že když se chce, tak můžete začít cestovat a dělat prakticky cokoliv. Nepotřebujete k tomu žádné statisíce ani miliony, hlavu plnou znalostí ani dovedností. Jediné co musíte mít, je silná vůle. Ostatní přijde samo.
Pak už jen musíte udělat velký krok, který vám doslova změní život: skončit se stereotypem ať už v zaměstnání, ve vlastní firmě nebo uprostřed studia a odjet na zkušenou do světa. A můžeme vám říct, že tohle je nejlepší škola, kterou jsme zatím absolvovali. Co se naučíte během dlouhodobého cestování, kdy jste odkázáni jen sami na sebe a nikdo vás nevodí za ručičku, je zkušenost k nezaplacení. Navíc pokud si budete chtít cestování prodloužit, budete se muset začít něčím živit. Pracovat a cestovat není nic těžkého. Můžete zkusit pracovat sami na sebe v levných zemích, kde jsou náklady na život menší než v Čechách. Ale stejně tak si můžete najít práci v některé z vyspělých zemích a vydělat si na cestování. Každý člověk to má jinak a každá varianta má něco do sebe. My jsme zkusili obě možnosti, jednak být zaměstnán v zahraničí, jednak pracovat sám na sebe ze zahraničí. Oboje nás výrazně posunulo dál v osobním i pracovním životě.
Podívejte se na našich 9 nejlepších způsobů jak pracovat a cestovat zároveň. Vybírali jsme na základě vlastních zkušeností a zkušeností lidí kolem nás.
Nezávislý konzultant
Nezávislí konzultanti jako spisovatelé, překladatelé, copywriteři, editoři, marketingoví a seo poradci nebo jakékoliv jiné povolání, které umožňuje rozdávat rady a pracovat na dálku, je skvělá volba kariéry pro ty, kteří chtějí mít svůj pracovní čas pod kontrolou. Já jsem se například částečně živila překládáním, které se dá dělat prakticky odkudkoliv. Za dva týdny práce v měsíci si pak můžete žít v levnějších zemích typu Thajsko jako král.
Není vždy nutné, abyste měli vystudované školy nebo za sebou měli dlouhé roky praxe (ehm…to neplatí teda zrovna pro ty překlady, blbej příklad :-)). Každopádně, jsem zastánce toho, že vše se dá naučit za běhu. Předtím, než jsme začali dělat náš web Dobaletova.cz, jsme neuměli vůbec nic. Naše začátky vypadaly tak, že jsme si dělali různé kurzy marketingu, designu nebo web developmentu, které nám pomohly začít tvořit náš blog. Nikdy vás nenaučí všechno, ale minimálně můžete získat obrázek o tom, co to obnáší a kde hledat další zdroje informací. Doporučuju kurzy každýmu, kdo přemýšlí nejen o založení (cestovatelského) blogu, ale jakékoliv webové stránky. Pár skvělých kurzů jsme absolvovali třeba na Naucmese.cz, kde probíhá spousta kurzů různého zaměření přímo s lektorem, anebo na Vimvic.cz, kde jsou online kurzy, které můžete dělat odkudkoliv. Nejvíc ale využíváme SkillShare.com (kurzy anglicky), kde se platí měsíční členství. Pokud si to chcete vyzkoušet, stačí se přihlásit na 14 zdarma a pak se přihlásit s jiným účtem a získat tak další dny zdarma.
Web designer
Díky tomu, že se stal internet snadno přístupný na většině míst světa, je povolání webdesignera ideální prací pro technomády, kteří chtějí pracovat odkudkoliv na světě a spojit práci s cestováním.
Pro založení vašeho byznysu nebudete potřebovat žádné velké náklady. Jen administrativní poplatky za vyřízení živnostenského oprávnění, váš počítač, web a hosting. Pokud už máte zkušenosti jako web designer, určitě si dokážete vytvořit krásný web sami, ale pokud máte nulovou zkušenost jako jsme měli my, můžete využít různé online platformy jako například WordPress, Wix, Weebly nebo český Webnode, které vám usnadní práci. Jako hosting můžete využít Wedos, kde můžete mít hosting již od 20 Kč, ten používáme my. Zkuste začít tak, že vytvoříte několik webů pro sebe, kamarády, známé, klienty, abyste si vytvořili portfolio. První zakázky můžete najít na Easytask.cz, Upwork.com, Fiverr.com nebo přes podobné poptávkové inzeráty na internetu. V Maroku jsme potkali dva mladý Španěle, kteří mají malé designové studio a vytváří weby po celém světě a díky tomu cestují.
Programátor/kodér
Být programátorem není pro každého, vyžaduje to spoustu času stráveného za monitorem a řešením problémů nespokojených zákazníků. Jestli je to ale právě něco, co vás bude bavit a budete v tom dobří, tak máte vyhráno. Po programátorech je stále větší poptávka po celém světě a je to jedno z těch povolání, které můžete dělat skoro odkudkoliv. Pokud zajdete do jakéhokoliv coworking centra, vždy v nich uvidíte spoustu programátorů a kodérů, kteří pracují buď pro někoho na dálku nebo vytváří svoje weby, programy a aplikace. Jestli se chcete naučit základy, zkuste třeba online kurzy na SkillShare.com. V Thajsku jsme potkali dva kamarády Lindu a Jirku, mladý český pár, který skloubil umění programovat a dělat grafiku a vytvořili zábavný online program Psaní Hravě na psaní všemi deseti, na kterým trochu ujíždíme a urychlili jsme si díky němu psaní našeho blogu, takže šetříme náš čas.
Domácí služby
Hlídání dětí, venčení psů, au-pair, úklid domácnosti a podobné typy prací nabízí mnoho možností, jak pracovat v zahraničí a cestovat zároveň. Mimo to, práce tohoto typu většinou umožňuje flexibilní pracovní dobu, takže i během toho, kdy budete zaměstaní, budete mít spoustu času objevovat místa v okolí. Kvůli výdělkům jsou nejvíce oblíbené země jsou západní země, třeba Velká Británie, Španělsko nebo USA. Rodiny jsou tu zvyklé přijímat zahraniční pomocníky do rodin. Nejznámější poskytovatelé au-pair pobytů v ČR jsou Eurodesk.cz nebo Student Agency. Sice jsem au-pair nikdy nezkusila, ale mám několik kamarádek, které se živily jako au-pair během studia i po studiu a procestovaly tak několik zemí.
Práce v domácnosti vás neláká? Zkuste službu Trustedhousesitters.com, kde můžete např. měsíc hlídat dům a domácí mazlíčky lidem, kteří odjíždí na dovolenou. Budete moci bydlet zadarmo v dražších zemích a navíc budete mít spoustu času na to pracovat online na vlastních věcech. Naši kamarádi Verča a Láďa strávili nedávno měsíc v Španělsku, kde hlídali vilu s bazénem. To není špatný, ne?
Pohostinství
Práce v barech a restauracích může být skvělý způsob, jak financovat vaše cesty. Volitelné směny vám dají svobodu objevovat okolí. Čím bude lepší váš jazyk dané země, do které se vydáte, tím větší budete mít možnosti uplatnění. Tenhle způsob práce a cestování využil Marek, když strávil jeden rok v restauraci v Anglii a další léto v hotelu v Londýně. Pokud umíte alespoň základy jazyka, máte velkou šanci práci najít. Marek uměl fakt jen základy, takže chodil jednou týdně na celodenní kurz angličtiny a ostatní dny pracoval nebo objevoval okolí. Největší přínos byl, že se naučil dobře anglicky a našetřil si nějaké peníze na to, aby mohl v Čechách jít studovat na univerzitu, což ho zase posunulo úplně jinam. Nejlepší způsob jak najít takovou práci, je koupit si letenku, najít si pro začátek levné bydlení a začít obcházet město. Tady je odkaz na práce v pohostinství, kde našel práci Marek: Caterer.com a tady našel ubytování, když byl v Anglii pracovat poprvé: Pohyby.co.uk
Sezónní práce
Jak píše Rolf Potts ve svém blogu Traveler’s guide “Vagabonding”, nemusíte být milionář, k tomu abyste cestovali na plný úvazek. Sezónní práce jako sběrač, česač ovoce apod. jen na několik měsíců v roce vám umožní našetřit dostatek peněz, abyste mohli zbytek roku cestovat. Samozřejmě jen v určitých zemích, které vám poskytnou dostatečné finanční podmínky. Zkuste třeba Nový Zéland nebo Kanadu. Marek strávil jedno léto v USA, kde pracoval na velkém dětském táboře a díky tomu pak procestoval celé Státy. V Thajsku jsme nedávno potkali česko-španělský pár, který strávil několik měsíců na farmě na Novém Zélandu a díky tomu pak mohli procestovat celou jihovýchodní Asii. Všechno jde, když se chce.
Letuška/pilot
Přirozená volba pro ty, kteří rádi cestují, je zvolit si takové povolání, jehož náplní je cestování. Letušky, stewardi, piloti a další pozice vyžadující cestování do nových míst každý den. To vám usnadní navštívit exotická místa během volna, které budete mít v destinacích. Trávit většinu času ve výškách ale není pro každého. Kdo už zažil nějaké ty turbulence a nestandardní situace, ví o čem mluvím 🙂 V létě jsme potkali Marušku, která pracuje jako letuška pro Emirates a díky tomu cestuje po celém světě.
Průvodce/instruktor
Jste zamilovaní do nějaké země nebo města? Tak proč se nepokusit pracovat jako průvodce nebo delegát ve vaší oblíbené lokalitě, využít tak vaše znalosti a zkušenosti a pomáhat dalším cestovatelům poznávat vaše oblíbená místa. Pokud umíte ještě něco dalšího, třeba krásně fotit, nebo jste instruktor lezení, potápění, jógy apod., můžete si udělat mezinárodní certifikace a nabízet vaše služby v turisticky nejoblíběnějších lokalitách světa, kde jsou tyto schopnosti velmi poptávané. Potkali jsme Honzu s Ildikó, kteří pracují jako animátoři v hotelích a cestují po různých zemích. Pokud se bojíte vyrazit do turistických středisek sami a hledat si práci až na místě nebo nechcete psát desítky poptávkových mailů, můžete zkusit weby Nazkusenou.cz, Czech-us.cz nebo Ccusa.cz (přes ně byl Marek v USA) nebo Student Agency.
Učitel angličtiny
Společnosti jako TEFL nabízí certifikace ve výuce anglického jazyka jako druhý jazyk. Učitelé angličtiny jsou ve světě velmi poptávaní, a to hlavně v Asii. Můžete tak získat v cizině práci na plný úvazek jako učitel angličtiny s pravidelnou mzdou (mnohem vyšší než mají místní obyvatelé), a dokonce máte možnost vyjednávat možnosti příspěvku na cestu a ubytování. V Thajsku pracuje jako učitel angličtiny hodně lidí, my třeba potkali Julia z Brazílie, který tu žije a učí už několik měsíců a vydělá si tu prý líp než doma. Pokud byste chtěli nasbírat první zkušenosti jako učitel angličtiny v zahraničí, můžete se přihlásit jako dobrovolník např. do školy občanského sdružení Kintari na božském ostrově Lombok v Indonésii, kterou provozuje Jana Wolfová. Ostrov i školu jsme naštívili minulý rok během cesty po Indonésii a rozhodně doporučujeme, je to ráj na Zemi.
A pokud vás ani jedna práce nezaujala, zkuste třeba knížku Travel Bible, kterou napsal náš kamarád Matouš Vinš a kde se dozvíte dalších 100+ tipů, jak cestovat i vydělávat.
A jak to máme my?
To je otázka, na kterou odpovíme až příště 🙂 Sami jsme některé práce z našeho seznamu vyzkoušeli a ani jedné zkušenosti jsme nikdy nelitovali. Je jedno, jestli budete pracovat za barem, učit děti lyžovat nebo začnete pracovat online na dálku. Každá nová zkušenost vám otevře další dveře. Kdyby Marek po střední neodjel do Anglie pracovat za bar, nenaučil by se anglicky, neměl by peníze na vejšku a pracoval by nejspíš ještě dneska v továrně v Rumburku za minimální mzdu. Nikdy by se nedopracoval tam, kde je dnes. Kdybych při škole chodila na studentský brigády a nezačala pracovat sama na sebe, nenaučila bych se dvě důležitý věci: že se dá živit sám a že se dá vydělávat si i na dálku, a nejspíš bych nikdy neměla odvahu skončit v práci a odjet do světa.Říkáme to pořád všem. Lidi se nemají dobře, protože mají štěstí. Lidi se mají dobře, protože nejsou liný a dokážou se odhodlat ke změně, když se jim něco nelíbí. Nám se nelíbilo, že jsme byli po škole několik let zavření od rána do pozdního večera v kanceláři a nezbýval nám čas pro nic jinýho. Řekli jsme si, že si dáme rok volna někde ve světě a uvidíme. Třeba nás něco napadne, třeba ne a půjdeme zpátky do práce. Napadla nás Doba Letová, pro někoho blbost největší (takových webů je přece milion), pro nás jako cestovatele koníček a způsob jak zužitkovat naše zkušenosti a prakticky vyzkoušet nově nabitý znalosti z online světa. Bereme to jako takový experiment.
Sledujte nás dál a brzy se o našem EXPERIMENTU dozvíte víc, budete vědět, na čem pracujeme a co nás živí nebo neživí. A už příští týden se můžete těšit na rozhovory s dalšími mladými Čechy, kteří pracují na cestách a poznávají tak celý svět. Třeba vás inspirují a přesvědčí o tom, že pracovat na cestách není nic těžkého.
Ahoooj a díky, že jste dočetli až sem.
Žijte svůj život!
Krista & Marek
DÁVÁME NA VĚDOMÍ: Naše články obsahují odkazy na jiné weby. Některé odkazy jsou tzv. affiliate linky, přes které můžeme od našich partnerů dostat provize, pokud si u nich něco zakoupíte. Je to běžná věc, kterou využívají autoři blogů po celém světě, aby si mohli dovolit své blogy provozovat a tvořit obsah zdarma pro své čtenáře. Na našem blogu nečekejte odkazy na věci, které sami nevyužíváme nebo s nima nemáme zkušenosti ;-)[/fusion_text]