Rozměry příručního zavazadla: všechny evropské nízkonákladovkyrozměry zavazadla do letadla

Znáte to. Chystáte se koupit letenku s některou s evropských nízkonákladovek za super akční cenu. Ale aby se čert vyznal v tom, jak velké příruční zavazadlo máte v ceně letenky a kolik stojí odbavené zavazadlo. I nám dvěma zkušeným cestovatelům dá tohle vždycky pořádně zabrat a hrozně nás nebaví rozměry příručního zavazadla do letadla hledat.

Evropských nízkonákladovek je spousta a je zajímavé vidět, jak odlišná je jejich zavazadlová politika. Zatímco některé dodržují celosvětově dané rozměry příručních zavazadel, jiné vám nabídnou letenku o dvě stovky levnější, s tím že u vás pak vyberou třikrát tolik na příručních zavazadlech. Nic nedokáže tak znepříjemnit cestu, jako když u gatu zaplatíte 40 euro za zavazadlo, které se nevejde do přihrádky.

Proto jsme se rozhodli, že vám (ale i nám) ulehčíme od zbytečného hledání a vytvoříme něco přehlednýho a pochopitelnýho, po čem sáhnete pokaždé, když budete přemýšlet o letence s nízkonákladovkami. Nízkonákladové společnosti mají všechny společné to, že vás nechají zdarma přepravit jen příruční zavazadlo. Příruční nebo také kabinové zavazadlo je malé zavazadlo zpravidla o rozměrech 55 x 40 x 25 cm, které neobsahuje žádné zakázané předměty.
Za odbavené zavazadlo se u všech nízkonákladových společností (kromě Smartwings) platí extra poplatek. Odbavené nebo také zapsané zavazadlo nesmí zpravidla překročit hmotnost 20 kg a zaplatíte za něj zhruba 15-45 euro.

  • rozměry příručního zavazadla v ceně letenky
  • váha příručního zavazadla
  • cena odbaveného zavazadla
  • váha odbaveného zavazadla

rozměry příručního zavazadla

Poplatek za odbavené zavazadlo

Pokud poletíte s nízkonákladovkami a berete si velký kufr, připravte se zaplatit 15-45 euro za odbavené zavazadlo na cestě tam i zpět.

Přesná výše poplatku se odvíjí od toho, odkud kam letíte. POZOR: poplatek za odbavené zavazadlo se platí za každý let. Pokud přestupujete, může se vám cesta s odbaveným zavazadlem dost prodražit. V tom případě zvažte, jestli se nevyplatí letět s běžnými aerolinkami nebo třeba jet nočním vlakem.

Poplatky a další informace o zavazadlech najdete i přímo na stránkách nízkonákladovek, které jsme zmínili v naší infografice:

Jak se vyhnout poplatkům za zavazadla

  1. Cestujte na lehko
  2. Naučte se balit
  3. Neberte si zakázané věci, které stejně nebudete potřebovat
  4. Místo kufru cestujte s batohem
  5. Před cestou si zjistěte maximální povolené rozměry a hmotnost zavazadla
  6. První věc, kterou udělejte na letišti: zkuste nacpat vaše zavazadlo do měřící přihrádky

O cestování na lehko připravujeme celý článek, který brzo najdete na www.dobaletova.cz