zdroje pro blogovani

Připravili jsme pro vás seznam důležitých nástrojů, které vám pomůžou založit si vlastní blog. Dva nejčastější dotazy, které dostáváme jsou jak založit blog, nebo jak začít blogovat. Tak jsme se rozhodli, že uděláme krátký seznam nejrůznějších zdrojů, které se můžou hodit k rozjetí vlastního blogu. Najdete tu několik základních nástrojů a spoustu jich máme ještě v záloze. Ale ty vám představíme až jindy :). Zajímá vás jak nejčastější dotazy dostáváme?

 • Jak založit blog bez znalostí webdesign?
 • Jak instalovat wordpress?
 • Jak stáhnout šablonu na wordpress zdarma?
 • Kde koupit šablonu na wordpress?
 • Co je to hosting, jak si ho zařídit aby byl co nejlevnější?
 • Jak udělat grafiku blogu a příspěvků?
 • Jak dělat grafické příspěvky na sociální sítě?
 • Jak vydělat online blogováním?
 • Co je to affiliate marketing?

Všechny zdroje, které tu uvádíme používáme, nebo jsme používali a sami je doporučujeme. Některé z nich jsou placené a mají affiliate programy, tzn. že když si je zakoupíte přes náš link, tak obdržíme od autorů provizi (cena pro vás zůstává stejná, nebo díky slevám je ještě levnější 🙂 ). Affiliate marketing je běžný způsob online marketingu a jestli jste byli na nějakém našem workshopu, tak už víte přesně jak vám může pomoci s rozvojem vašeho blogu 🙂

1. Platformy pro blogování

 

WordPress.org

Nejrozšířenější platforma pro blogování. Údajně na wordpressu běží 25% všech webových stránek na internetu. Jeho výhody jsou právě ve velikosti uživatelské základny. Jeho oblíbenost láká tvůrce všeho druhu, od webdesignu po programátory všemožných pluginů. A tak na wordpress vznikají neustále nové šablony, nesustále se zdokonaluje, a hlavně je to opensource, což znamená že je volně dostupný a do jeho rozšiřování a vylepšování se může zapojit každý.

Blogger

Blogger je řešení od Google. Je to aternativa k wordpressu, může se ze začátku zdát jednoduchá a snadná na založení. Pokud to ale s blogováním myslíte vážně, není to úplně nejlepší varianta. Když přijde na zlepšení grafiky, nové šablony, přidáná dalších funkčností, tak wordpress určitě jednoznačně předčí blogger. Pro pisálky, kterým jde jen o to zprovoznit prostor někde na internetu a začít psát, to ale může být také vhodná varianta.

2. Hosting

 

WEDOS

My používáme od počátku věků našeho blogování WEDOS. Česká firma, která poskytuje služby webhostingu a nákupu domén za hodně výhodné ceny. Základní hosting stojí od 29 Kč za měsíc. To je hodně zajímavá cena, zvlášť na začátku spuštění blogu, kdy je potřeba držet náklady na blog co nejnižší.

Link: WEDOS

3. WordPress šablony

 

sablona elegant themes divi

ThemeForest

ThemeForest je jedním z největších tržišť na internetu s wordpress šablonami. Výhoda je, že tam najdete spoustu šablon placených, ale i mnoho šablon zdarma. Co vám může hodně pomoc s výběrem šablony jsou hodnocení a komentáře k jednotlivým šablonám. Podle odpovědí autorů šablon a recenzí uživatelů si můžete snadno udělat obrázek jestli je šablona kvalitní a jestli poskytují autoři nějakou podporu v případě problémů. Naše první šablona (vlastně druhá, ale první palcená) byla koupaná právě na ThemeForestu.

Elegant Themes

Elegant Themes je místo, kde si nekupujete jen jednu šablonu, ale kupujete si členství, v rámci kterého máte cca 70 premiových šablon k dispozici. Členství na rok stojí zhruba jako jedna šablona na ThemeForest a celoživotní členství stojí cca 3 x více. Jestli to ale myslíte s blogováním vážně, a nejste úplný profíci na wordpress, tak doporučujemem právět Elegant Themes. Podle našich zkušeností (naše blogy teď běží na šablonách od Elegant Themes), je to takový Mercedes mezi šablonami. A to z několika důvodů.

 • Technická podpora – když se něco pokazí, poradí vám
 • Snadný editor – skládáte dohromady krabičky jako lego a tím postavíte celý web
 • Blog plný informací – blog Elegant Themes je výborný a plný zajímavých tipů z online marketingu a web designu

Nejnovější verze jejich editoru pro šablonu Divi 3.0 je naprosto perfektní a uživatelsky přehledný. Podívejte se na video a udělejte si vlastní názor 🙂

Link na web + video: ElegantThemes

 

4. Grafika

canva

CANVA

Canva je grafický nástroj, který může používat profesionální grafik i úplný začátečník. Obsahuje spoustu přednastavených šablon podel typu, například příspěvěk na Facebook, obrázek na Instagram, pozvánka na svatbu a spoustu dalších zajímavostí, které můžete využít i mimo online svět. Můžete tak třeba snadno navrhnou krásné přání pro babičku k narozezinám a pak si ho jen vytisknout 🙂

Link: CANVA

5. Mailing list

 

Mailchimp

Mailing list se vám hodí vždycky. Když založíte blog a budete pravidelně psát, tak vaši čtenáři budou rádi, když jim pošlete mail s připomínkou, že máte nový příspěvek na vašem blogu. Emailové adresy ale musíte nejdříve od čtenářů posbírat a pak jim email s novým článkem poslat a to není činnost, kterou byste chtěli dělat ručně. Exitují různé služby, které vám s tím pomůžou a ve většině případů jsou zdarma do určitého počtu uživatelů, nebo do překročení nějaké hranice (například 2000 uživatelů, na které automaticky odešlete email). Jedním z mnoha služeb je MailChimp. Služba je zdarma pro určitý počet emailových adres a umožní vám sesbírat maily od uživatelů, držet jejich seznam a následně jim zasílat automaticky maily.

Zdroj: MailChimp

6. Rozvoj

udemy

 

Žádný učený z nebe nespadl, a všechno je třeba se naučit. A škola určitě není to, kde se naučíte praktické věci do života online podnikání. Sami jsme se všechno museli učit od začátku, a kdyby nebylo všemožných kurzů online, tak nic neumíme do teď, protože praktických kurzů blogování s reálným lektorem moc v Čechách k dispozici není. Zdrojů na online vzdělávání najdete spoustu, některé jsou zdarma, a některé placené. Máme vyzkoušené dva servery, kde se můžete vzdělávat do nekonečna. První z nich je SkillShare.com. Je to platforma, kde se registrujete skoro zadarmo (první 3 měsíce to je za 25 kč/měsíc) a můžete si projít neomezeně kurzů. Jsou formou videí, které jsou rozkouskovány na snesitelně dlouhé bloky, takže vás to motivuje spustit si třeba jen 10 minut, a pak nakonec u toho sedíte třeba celou noc. Další web, který máme vyzkoušený je UDEMY.COM. Platforma na online kurzy, kde si nekupujete měsíční členství, ale kupujete si jednotlivé kurzy. Kurzy nejsou zrovna levné (TAJNÝ TIP – jednou za čas mají ohromné slevy na všechny kurzy, takže si to stačí hlídat a můžete si koupit kurz za 10 dolarů, který běžně stojí 300 dolarů a podobně). Výhoda u obou platforem je, že mají hodnocení u kurzů, takže víte jak jsou kurzy kvalitní. Kurzy najdete na online marketing, instagram marketing, facebook reklamy, google reklamy, grafiku, webdesign, programování,…No prostě cokoliv na co si vzpomenete.

Link: Skillshare.com

Link: UDEMY

7. Affiliate sítě

Jedním ze způsobů monetizace blogu je využívání affiliate sítí. Existuje jich spousta a ne každá může vyhovovat vašim potřebám. Takže doporučujeme zjistit si jaké partnery mají a soustředit se na ty, které souvisí s tématem vašeho blogu. Affiliate sítě jsou poměrně rozšířené i na českém trhu a najdete taky hodnocení affiliate sítí od jiných uživatelů, což vám může pomoc s výběrem kam se registrovat. Registrace je zdarma a spolupráce s affiliate partnerem taky, takže vás to nic nestojí. Vašeho partnera koneckonců taky ne, pokud nemáte nějaké prodeje, to se potom s vámi rozdělí o svůj zisk. Registrujte se do affiliate sítí, a žačněte vydělávat 🙂

Link: eSpolupráce.cz

Link: AffiliateClub.cz